Ceny Siemens míří na Jaderku!

V rámci předávání cen 15. ročníku Ceny Siemens, soutěže na podporu českého školství a vědy, byla naše fakulta velmi úspěšná!

Laureátem Ceny za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu získal tým profesora Jexe (ve složení Aurél Gábris, Martin Štefaňák, Václav Potoček, Craig Hamilton, Igor Jex) z katedry fyziky za objevy v oblasti kvantové procházky a její implementace pomocí kvantové optiky (A 2D Quantum Walk Simulation of Two-Particle Dynamics). Tým před časem publikoval společnou práci s německými kolegy vedenými profesorkou Christine Silberhorn z Ústavu Maxe Plancka v Erlangenu v časopise Science
 

Pro rodinu Jexových to nebyla jediná radost. V kategorii Cena za nejlepší diplomovou práci získal 2. místo Michal Jex za práci Geometrically induced properties of the ground state of quantum mechanical Hamiltonians with contact interactions (vedoucí práce Pavel Exner). 

Ceny Siemens s plaketou vynálezce Wernera von Siemens byly letos uděleny již po patnácté. Celkem bylo oceněno již 233 studentů, pedagogů a vědců. Ve formě stipendií a finančních odměn Siemens podpořil české školství a vědu celkovou částkou dosahující šest milionů korun. Cena Siemens je jediným projektem svého druhu, který soustavně podporuje českou vědu a školství nezávisle na škole, tématu či spolupráci s firemním sektorem.

 

Galerie

Související studijní obory na Jaderce

Matematická fyzika Bc. Ing. Matematika

Matematika s fyzikálním nadhledem a fyzika s matematickou přesností.

Zaujal vás tento článek? Podělte se o něj s ostatními!