Předávání vědeckých cen za rok 2011

V úterý 6. září 2011 Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci se společnostmi AREVA, BULL, Rhodia ČR, Sanofi a Pierre Fabre Médicament předalo ceny mladým českým vědcům.

Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci se společnostmi AREVA, BULL, Rhodia ČR, Sanofi a Pierre Fabre Médicament každoročně odměňuje studenty českých univerzit za práce v oboru jaderného inženýrství, počítačových věd, chemii, farmacii a lékařství. Každá z těchto kategorií nese jméno po významné osobnosti daného oboru.

Za kvalitu svých výzkumných prací realizovaných v rámci doktorandských či magisterských studií byly, na základě celostátní soutěže a ústních prezentací před odbornými komisemi složenými z českých a francouzských vědeckých specialistů, z uchazečů předvybraných jednotlivými vysokými školami, oceněni vždy tři studenti v každé kategorii. Všichni tito studenti dostanou od partnerských společností cenu v podobě šeku a dva nejlepší z každé kategorie pak navíc od Francouzského velvyslanectví v České republice obdrží studijní stipendium na měsíční výzkumnou stáž ve francouzské laboratoři dle svého výběru.

Cena Henriho Becquerela za věděcký přínos v oblasti využívání jaderné energie byla letos předána poprvé a vítězové této kategorie dostanou finanční odměnu od společnosti AREVA, která udělování cen podporuje.

Přední místa v této kategorii přisoudila komise, které předsedal Philippe Garderet, ředitel výzkumu společnosti AREVA, studentům a absolventů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, ČVUT v Praze. Dle vyjádření Xaviera Morise, atašé Francouzského velvyslanectví pro vědeckou a univerzitní spolupráci, se nejednalo o lehkou úlohu, protože úroveň prezentovaných prací byla velmi vysoká.

Vítězem ceny Henriho Becquerela se stal Vítězslav Jarý, absolvent Katedry jaderné chemie, na druhém místě skončil Jan Frýbort z Katedry jaderných reaktorů a na třetím místě se umístila Kateřina Pachnerová Brabcová, absolventka Katedry dozimentrie a aplikace ionizujívího záření.

Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v prostorách Buquoyského paláce na Francouzském velvyslanectví v ČR. Záštitu nad ceremoniálem převzal velvyslanec Francie v České republice pan Pierre Lévy a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 pan Jean-Marie Lehn.

Zdroj:
http://www.france.cz/Predavani-vedeckych-cen-za-rok-2011
http://www.allforpower.cz/

Galerie

Související studijní obory na Jaderce

Jaderná chemie Bc. Chemie

Bakalářské studium s důrazem na seznámení se se základy jaderné chemie pro navazující studium.

Radiologická technika Bc. Radiologie

Tříletý obor zakončený ziskem titulu Bc. se zaměřením na aplikace ionizujícího zaměření v medicíně.

Jaderné inženýrství Bc. Ing. Jádro

Obor poskytuje vzdělání jak teoretické tak praktické týkající se technologie jaderných reaktorů.

Dozimetrie a aplikace ionizujícího záření Bc. Ing. Jádro

Zaměření se specializuje na využití ionizujícího záření ve vědě, technice a průmyslu.

Jaderná chemie – specializace v biologii a medicíně Ing. Chemie

Magisterské studium s důrazem na aplikaci v oblastech biomedicínského výzkumu a praxe.

Jaderná chemie - specializace chemie životního prostředí Ing. Chemie

Magisterské studium s důrazem na aplikaci v oblastech životního prostředí.

Jaderná chemie - specializace v aplikované jaderné chemii Ing. Chemie

Magisterské studium s aplikací jaderných metod, radionuklidů a ionizující záření ve vědě a technice.

Radiologická fyzika Ing. Radiologie

Magisterský studijní program zaměřený na aplikace ionizujícího záření v medicíně.

Zaujal vás tento článek? Podělte se o něj s ostatními!