Studenti jaderného inženýrství se opět účastnili letní univerzity na jaderné elektrárně Temelín

Na přelomu července a srpna se na jaderné elektrárně Temelín uskutečnil 8. ročník Letní univerzity. Jedná se akci pořádanou skupinou ČEZ pro vysokoškolské studenty technických vysokých škol. Každý rok se pravidelně účastní i několik studentů FJFI.

Prvním krokem pro absolvování letní univerzity je podání přihlášky s životopisem a motivačním dopisem. Pro přijetí není důležitý studovaný obor, ale hlavně zájem o jadernou energetiku a práci v ČEZu. Po odeslání přihlášky je poté každý zájemce pozván do Temelína na podstoupení testů psychické způsobilosti. Jedná se o sérii testů zaměřených na pozornost, inteligenci a zejména osobnostní rysy. Poslední částí je rozhovor s místním psychologem, kde je nejdůležitější neustále zdůrazňovat, že vaše vysněná práce je právě na Temelíně, zejména pozice operátora. Poté už nezbývá než čekat, až vám budou oznámeny výsledky. Vybráno je přibližně 30 zájemců, což je obyčejně zhruba 1/5 celkového počtu. Je potřeba zmínit, že jaderňáci jsou zpravidla velmi úspěšní a na letní univerzitu se jich dostává většina.

Samotná letní univerzita probíhá ve velmi přátelské a pohodové atmosféře. Účastníci jsou ubytováni v Týně nad Vltavou na ubytovně ČEZu, která poskytuje dostatečné možnosti pro večerní společenský život. Každý den se skládá z několika částí. Ráno a po obědě jsou na pořadu přednášky odborníků z praxe či exkurze po areálu jaderné elektrárny. Vzhledem k tomu, že se letní univerzita odehrává vždy v době odstávky jednoho z bloků, tak zlatým hřebem je návštěva reaktorového sálu. Odpoledne a večer poté následuje Temelínská cyklotour, tedy hromadné výlety na kolech po blízkém okolí. A večer následuje samozřejmě společenská část, která leckdy způsobuje ranní vstávání velmi obtížným.

Samotná odborná část je opravdu velmi zajímavá. Letní univerzita je pro ČEZ velmi důležitá, protože velké procento účastníků zde po ukončení studií nastupuje do pracovního poměru. Toto procento by se dalo charakterizovat jako ti, kteří mají zájem zde pracovat. Z tohoto důvodu se na přednáškách střídají největší odborníci z jednotlivých oblastí. Spektrum přednášek je opravdu široké, počínaje samotnou elektrárnou, základní reaktorovou fyzikou, rozborem primárního a sekundárního okruhu elektrárny, přes téma dostavby 3. a 4. bloku, až k metodám psychodiagnostiky pracovníků elektrárny.

Letní univerzitu bych doporučil každému, kdo má alespoň minimální zájem o jadernou energetiku. Jedná se o skvělou zkušenost, která se v budoucím profesním životě neztratí.  Bližší info o letní univerzitě je možné nalézt na stránkách:

www.kdejinde.cz a http://www.cez.cz/