Týden vědy na Jaderce

Minulý týden proběhl 19. ročník Týdne vědy na Jaderce. Tradiční událost přivedla více jak stovku středoškolských student do laboratoří a poslucháren Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Bohatý program obsahoval mnoho zajímavých přednášek a exkurzí. Klíčovou aktivitou byla účast na miniprojektech, kdy se student rozdělili do skupinek maximálně po třech a pod vedením zkušeného pracovníka z FJFI řešili připravené téma. Projekt je většinou zavedl do laboratoře, kde museli student provést měření. Poté studenti data vyhodnocovali a závěrem napsali příspěvek do sborníku, který prezentoval získané výsledky. Navíc studenti připravili pro ostatní účastníky prezentaci svých výsledků, které přednesli na závěrečné konferenci. Nabídka miniprojektů byla jako vždy bohatá. Účastníci se dozvěděli třeba, jak zjišťovat informace z digitální a klasické fotografie, jak probíhá termojaderná fúze, zda jde matematicky změřit sociální síly mezi lidmi, nebo jak pomáhá ionizující záření v medicíně či co objevila Marie Curie, co je radiační chemie a radiochemie. V rámci exkurzí se účastníci například podívali do Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, Fyzikálního ústavu Akademie věd nebo Nemocnice Na Homolce, kde viděli, jak funguje Leksellův gama nůž.

Akce se bude konat take příští rok, termín bude brzy zveřejněn.

Více informací o Týdnu vědy na Jaderce na www.tydenvedy.fjfi.cvut.cz