Vesmírné projekty na Jaderce

převzato z www.sedmstatecnych.cz, 21.6.2011

To, že se Česká republika stala před dvěma a půl lety členem Evropské vesmírné agentury (ESA), se pozitivně projevilo na množství výzkumných projektů, na kterých spolupracují i české vysoké školy. Vědci i studenti teď mají skvělou šanci si ověřit výsledky své práce přímo ve vesmíru, kam jsou některé vyvinuté přístroje vyslány. Pocit, že se tvůj vynález pohybuje vysoko na oběžné dráze Země, je zkrátka nepopsatelný.

Příkladem může být projekt, který se zabývá přenosem přesného času mezi pozemními stanicemi a Mezinárodní kosmickou stanicí ISS, na kterém právě tým odborníků z Fakulty jaderné a fyzikálně ČVUT pracuje. Vede ho prof. Ivan Procházka, který je jedním z průkopníků metody přenosu prostřednictvím laserových pulsů. Kosmická laboratoř umístěná na stanici ISS má sloužit k testování nových typů extrémně přesných atomových hodin.

Odborníci z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT zase pro ESA vyvíjí prototypy detektorů neutronů. Při testování a kalibraci detektorů a sond potom spolupracují s Českým metrologickým institutem. Testují například účinky kosmického záření na mikrokomponenty. Jak vysvětluje Ing. Zdeněk Vykydal: "Detektory neutronů jsou základním nástrojem při hledání materiálů s vysokým obsahem vodíku, zejména vody, a uplatňují se v dálkovém planetárním průzkumu. Kromě toho neutronová měření s vysokou citlivostí v kombinaci s měřením rentgenového a gama záření slouží ke zpřesnění analýzy složení horniny, což je možné použít ke studiu povrchové geologie a evolučního vývoje planet."