Z české stavebnice pro kutily postavíte i GPS navigaci. Může dobýt svět

Představte si stavebnici, ze které můžete sestavit robota, vysoce přesné vědecké přístroje nebo GPS navigaci. Připravené tištěné spoje a procesory umožňují nadšencům i profesionálům soustředit se na výsledek, nikoli na postup.

Projekt MLAB není ani tak vynálezem sám o sobě, jako spíše systémem, který vynálezci darovali sami sobě. Cílem MLABu je poskytnout "otevřenou, robustní, do značné míry univerzální stavebnici jak amatérům tak i profesionálům v oboru elektrotechniky a mikroprocesorové techniky." Znamená to, že jednotlivé díly opensource stavebnice MLAB můžete využívat při konstrukci téměř libovolného elektronického zařízení.

"Začalo to tak, že jsme v rámci pokusů konstruovali různě složitá zařízení, robůtky, měření radiace a další řízení experimentů," vzpomíná Jakub Kákona z týmu MLAB. "Stavebnici jsme si tedy vyvinuli, abychom usnadnili konstrukci složitějších zařízení. Když si jednou nějaký dílčí modul zkonstruujete a otestujete, můžete pak modul používat i v dalších zařízeních a ušetřit tak čas."

Jakub Kákona s obdivuhodnou přirozeností jakoby mimochodem dosestavuje před našima očima z MLAB modulů různorodá zařízení. Jeho prsty upevňují kablíky na počítačem laděném rádiu, měřícím aparátu i přenosné GPS navigaci.

Lehká přenosná navigace, složená z dílů MLAB, zobrazuje aktuální polohu a na baterii vydrží až jeden měsíc. Pustí vás s ní prý i do zemí, kde na hranicích navigaci zabavují. Tedy pokud si přístroj nespletou s podomácku vyrobenou časovanou bombou...

Stavebnice MLAB se skládá z libovolně kombinovatelných modulů. Jednotlivé moduly mohou obsahovat senzory (akcelerometry, kamery…), procesory, vysílače a přijímače apod. Na stránkách jsou k dispozici návody, zdrojové kódy i hotové výsledné konstrukce.

Populární stavebnice Merkur umožnila Ottovi Wichterlemu vyrobit první kontaktní čočky. Podobně by podle Kákony měl vědcům a vynálezcům pomoci i modulární systém MLAB: "MLAB je mnohem variabilnější a zařízení z něj sestavené lze reálně využít ve vědeckém výzkumu i pro praktické věci, od přesně kontrolovaných experimentů v biologii nebo astronomii až po inteligentní dům."

Kromě toho MLAB ušetří práci s pájením, vymýšlením již vymyšleného. Každý modul už má předem vyřešeno mnoho potenciálních problémů, nestane se vám, že byste zapomněli nějakou trivialitu.

Moduly propojíte kabílky. Pokud čekáte, že si po pár minutách hraní sestavíte robota, budete zklamáni. Bez pokročilých znalostí (nebo alespoň důsledného následování on-line návodů) se při konstrukci složitějších zařízení neobejdete. "Na druhou stranu třeba právě pro sestavování robotů máme celkem slušnou dokumentaci, takže to zvládají i děti," dodává Kákona.

Moduly nejsou na rozdíl od některých konkurenčních závislé na konkrétním jazyce. "Třeba procesový modul vybavíte instrukcemi z kompilátoru, který si sami vyberete. My skoro všechno děláme v jazyce C, ve kterém jsou na webu k dispozici i příklady," vysvětluje Kákona. "Nabízíme i modul Programátor, který lze připojit přes USB do počítače."

"Takže je to stavebnice určená někomu, kdo ví, co dělá, a tomu pak usnadní práci?" ptáme se. "Ano, přesně tak. Třeba vědcům ve výzkumu pomáhá při sestavování a řízení složitých experimentů, technikům zase při konstrukci robotů. MLAB se dá navíc použít i při výuce, mohou jej používat i laikové, ovšem pod dohledem někoho zkušenějšího nebo s nějakými elementárními znalostmi."

Jakub Kákona se projektu MLAB věnuje spolu s Milanem Horkelem a Martinem Kákonou. Kromě toho provozuje vlastní společnost, zabývající se výrobou vědecké elektroniky na zakázku, a také poskytováním podpory pro opensourcový MLAB. "Doufám, že to může fungovat podobně jako u jiných otevřených technologií - samotný produkt je zcela zdarma, udržován komunitou, ale komerční firma může nabídnout placenou podporu."

A plány do budoucna? "Stránky se snažíme udržovat v angličtině, moduly si lidé mohou nejen objednávat od nás, ale také sami sestrojit," říká Kákona, a dodává: "Stavebnice je open source, tak doufáme, že ji přijme za vlastní větší a větší komunita nadšenců i profesionálů. Snad usnadní cestu novým vynálezcům."

Zdroj:http://technet.idnes.cz/z-ceske-stavebnice-pro-kutily-postavite-i-gps-navigaci-muze-dobyt-svet-1mm-/sw_internet.asp?c=A110328_183145_sw_internet_pka

převzato z MF Dnes 30. března 2011