Jeden semestr v Petrohradě – stoprocentně doporučeno!

Johnny v Petrohradě

Pro začátek abych se lehce představil. Ahoj, jmenuju se Honza Filip a momentálně studuji v posledním ročníku FJFI na Katedře jaderných reaktorů. Minulém zimním semestru 2014/2015 jsem se rozhodl vydat se do zapovězeného, všemi kritizovaného a zesměšňovaného Ruska. Přihlásil jsem se na Erasmus do Petrohradu. Lépe řečeno, využil jsem mezinárodních bilaterárních dohod, které ČVUT vlastní a nabízí je svým studentům (Erasmus je čistě evropský projekt).

Samozřejmě se mě všichni pořád ptali „A proč Rusko?“, „Jsi blázen?“. Vše se pokusím vysvětlit. První myšlenka byla jasná – chtěl jsem vyjet studovat do zahraničí. Sliboval jsem si od toho získání zkušeností (ve všech směrech), posunutí jazyků na vyšší úroveň a vznik mnoho nových přátelství, které mi poskytnou další možnosti cestovat. Dále jsem se rozhodoval kam. Nemám rád jih (obecně jejich kultura mi nesedí), stejně tak jako západ Evropy. Když nad tím zapřemýšlíte, co Vám dá „studium“ ve Španělsku? Z vyprávění mi před očima vždy naskočí 5 měsíců válení se na pláži s jinými studenty z Moravy, kteří přijeli stejně jako vy pařit od rána do večera. Jazyk španělština. Ok, mluví s ním ohromné procento světa. Ale kde? Většinou ne v úplně vyspělých státech, kde byste se o práci stejně zajímali až jako poslední. O nějakých výhodách do budoucna se ani nemá smysl zmiňovat. V úvahu připadá Francie, ale já francouzsky neumím. Na gymnáziu jsem se učil několik let rusky a tak byla volba jasná. Jdu do toho. Vyrazím do Ruska, do Petrohradu.

Bylo těžké se tam dostat? Nevím, jak jinam, ale do Ruska ne. Na tamních univerzitách je mnoho volných míst, kam nikdo nechce jet. Je to pár papírů, přihláška (naštěstí je vše už možné dělat přes internet, což ulehčuje mnoho práce a běhání) a test z daného jazyka – většinou angličtiny. Pokud jste už někdy někde angličtinu viděli, test zvládnete. Pokud je na nějakou univerzitu přihlášených více lidí, než sama nabízí, bude se rozhodovat dle vašeho testu, pohovoru a možná i prospěchu. Já napsal na 17/20 a to mi dle jejich instrukcí dávalo možnost jet téměř kamkoliv. Tam byste se dostali zřejmě i s 1/20 z testu. Stejně tam nikdo moc anglicky nemluví. Pak už jsem jen vyřídil nějaké papíry, dostal zvací dopis od Petrohradské státní univerzity (Saint Petersburg State Polytechnical University), na jehož základě jsem si vyřídil vízum a vesele zabookoval letenku na 29.8.

Bydlelo se pár stovek metrů od univerzitního kampusu ve velké 7mi patrové budově „Mezinárodních učebních programů“ – tzv. IMOP (Můžete dohledat na internetu, viz. obrázek). Na našem patře byli studenti převážně z Evropy - tj. Německa, Francie, Finska, Švédska, Itálie, Polska atd. Buňka se skládá ze dvou pokojů po třech, které mají společnou místnost s kuchyní, záchodem a sprchou.

Jak zde probíhá škola? ČVUT má sjednaný IT nebo business program. Záleží, v jakém semestru jedete. Já si ale vybral obor jaderné fyziky. I když jsem byl ze všech jediný, kdo chce studovat něco technického, nebyl s tím vůbec žádný problém. Bylo o nás skvěle postaráno ze strany jejich mezinárodní kanceláře. Dojednali mi schůzku s koordinátorem příslušné fakulty a tam jsem si prostě vybral obory. Všechno bylo jednoduché a v ničem nebyl problém – jedna z výhod Ruska. Problém byl v tom, že jsem měl studium přímo s ruskými studenty a to v ruštině, čímž jsem si nebyl úplně jistý. Učitelé se ke mně chovali skvěle, jejich ruštině bylo nádherně rozumět (Ne jako spolužákům, když se mě jeden přes druhého na něco ptal. Tam jsem byl bez šance. Slang v ruštině prostě jede a je velmi vtipný J) a pořád se vyptávali, jak to máme u nás a snažili se mě zapojit. Se spolužáky jsem se skamarádil rychle a kolikrát byl pozván k nim domů. Měl jsem 6 předmětů a k tomu jsem si nabral hodně hodin ruštiny (byly zdarma a opravdu kvalitní). Rusové jsou zvyklí na mnoho semestrálních prací, protokolů a domácích úkolů. Musel jsem se ohánět a to hlavně ke konci. Na zkoušky jsem se učil fest, přelouskat a zapamatovat si vše v ruštině pro mě nebylo jednoduché. Ve výsledku na mě ale u zkoušek byli hodní, nechali mě mluvit a do podrobností, které bych horko těžko vysvětloval (samozřejmě kvůli jazykové bariéře) nechodili. Semestr je od 1.9 do 3. týdne prosince, pak zápočtový týden a leden je ponechán zkouškovému období.

Co by Vás asi tak ještě zajímalo? Rusko je krásná země a Petrohrad jejím klenotem. Všichni obyvatelé jsou na něj právem hrdí. Je to krásný přístav s historickým centrem, který se rozkládá při ústí řeky Něvy do finského zálivu. Takže spousta malých uliček, mostků, zahrad, parků atd. Jen si představte, jak se tam procházíte v zasněženém večeru. Bohužel počasí je zde neúprosné. Vysoká vlhkost zde zaručuje kruté mrazy již od -5 stupňů. Nicméně, zas tak výrazné mi to nepřišlo. Dále bych zmínil okolí města, které disponuje mnohými letními sídly bývalých panovníků Ruska jako je např. Tsarskoye Selo (Palác Kateřiny Veliké, jantarová komnata), Puschkin, další historická města jako Vyborg, Velikiy Novgorod, Ladožské jezero atd.

Nyní bych to tak nějak rád shrnul. Nezapomenutelný půlrok, mnoho zkušeností, nyní se opravdu už ničeho nebojím. To byl vlastně jeden z důvodů jet studovat do Ruska. Ruština a můj obor prostě patří k sobě. Udělal jsem si mnoho přátel, jak mezi ruskými, tak ostatními národy, s kterými jsem stále v kontaktu. Nyní jen pořád domlouváme, kdy se navštívíme. V tomto máme výhodu – Rusové milují Čechy a hlavně Prahu. Rusky mluvím téměř plynule a mluvení na koleji, kde jsem byl jediný Čech, mi ohromně zvedlo úroveň angličtiny.

Pokud se vám naskytne příležitost někam vyjet za studii, navíc když to za vás platí univerzita, neváhejte a berte TO!!! Věřte mi, vyplatí se vám to!

Pro jakékoliv info mi klidně napiště.

Autor: Jan Filip, Katedra jaderných reaktorů

Mail: JohnnyFilip@gmail.com