Korea – tak trochu jiný výměnný pobyt

Asi každý touží podívat se během svého studia na vysoké škole někam do zahraničí. Zařídit si výměnný pobyt nebo stáž. A ačkoliv na mnohých vysokých školách je to problém, na ČVUT máte jedinou překážku – a tou je Váš vlastní strach. Z mé zkušenosti stačí jen si vše dobře promyslet, domluvit a splnit nutné byrokratické papírování (a že toho je). Pokud si ale vše dobře domluvíte, může se Vám s trochou štěstí, stejně jako mě, podařit dokončit studium i přesto v regulérním termínu. Pak už nic nebrání tomu, abyste sbalili kufry a vyrazili do neznáma, v mém případě až do Koreje.

Nejčastější otázka, kterou dostávám, je, proč jsem si vybral právě Koreu. Je to zvláštní, ale Koreu jsem si vybral hlavně kvůli univerzitě AJOU, která nabízela velký výběr předmětů vyučovaných v angličtině. Nabídka byla s Evropskými univerzitami vyjma Británie naprosto nesrovnatelná. Tedy alespoň na papíře. Hned po příjezdu jsem změnil část kurzů, protože některým profesorům nebylo jednoduše rozumět. Ale jakmile jsem se vypořádal s organizačními věcmi, začal pro mě doslova pohádkový semestr.
Ze začátku jsem si totiž připadal jako Alenka v říši divů. Postupně jsem se ale otrkal a začal nasávat místní atmosféru. První, co mě překvapilo, bylo, že mě vlastně nic zas tolik nepřekvapilo. Pokud pomineme to, že nápisům nerozumíte a kolem vás jsou jen Asiati, je to země srovnatelná s jakoukoliv jinou evropskou zemí. V historii lze najít paralely k Česku nebo Německu, města vypadají stejně šedivě, na semaforu se jezdí na zelenou, všude reklamy, samoobsluhy a v té městské džungli se zvládnete bez problému orientovat.
S každým dnem jsem ale objevoval drobné rozdíly. Malé, nepodstatné detaily postupně nabourávaly můj sebejistý pocit, že Korea je země, které rozumím. Taková banalita, ale například auta jsou v Koreji jen černá a bílá. Jinou barvu mají zhruba tři auta ze sta, z toho jedno je sanitka. Obdobně monotónní vkus mají Korejci v oblékání – tmavě zelená, tmavě modrá nebo tmavě šedá jsou hitem od jara do zimy. Pankáče nebo hiphopera byste na ulici hledali marně, bez ohledu na věk a povolání se všichni oblékají jako šedé kancelářské myši. Korea je sice zemí hledící dopředu. Zemí, která má USA jako vzor a Evropu jako modlu, ale je i zemí konzervativní, se silnými tradicemi a ovlivněná konfucianismem. Tento prazvláštní mix není na první pohled vidět, ale je ukryt pod pokličkou.
Kupříkladu Korejci se snaží oblékat po vzoru západní civilizace, ale některé symboly mají zcela jiné významy. Extrémně krátké minisukně a velice vysoké podpatky neznačí snahu provokovat, svádět a dráždit. Jen dávají najevo, že majitelka nohou pečuje o svou figuru. Tečka. Naopak běžné opnuté tričko, které nosí v Evropě dívky od útlého věku jako všední oblečení, je v Koreji znakem odvážnosti, vyzývavosti a nosí je především celebrity. Běžné Korejky nosí volné svetry, halenky, blůzy… Kapitola sama pro sebe jsou plastické operace mající za cíl učinit Korejce podobnější Evropanům. Jsou běžné, normální a nejen společensky akceptované, ale takřka vyžadované.
Na druhou stranu v Koreji je stále zachovávána obrovská úcta ke stáří. K rodičům i k prarodičům. Uctivě se k vám chovají také v jakémkoliv obchodě nebo restauraci, nejde jen o to si udržet zákazníka, ale berou Vás jako hosta, ke kterému je přece správné se chovat slušně. Vyjadřovat své city na veřejnosti je vcelku tabu. Jen zřídka uvidíte pár, který se drží za ruce, a už vůbec neuvidíte teenagery, aby se cestou v autobuse líbali. Koleje na univerzitách jsou striktně oddělené chlapecké a dívčí, slyšel jsem i o kolejích s večerkou.
Nic z této slušnosti a konzervativnosti, skromnosti a introvertnosti Korejcům ale nebrání v tom se večer v hospodě „zlejt jako dobytek“. Jinak se to asi nedá popsat, když vidíte v devět (!) hodin večer slečnu, která zvrací na lavičce a s pomocí svého přítele se pak potácí domů. V závěsu za nimi se zase parta byznysmenů v kvalitních oblecích za hlasitého halekání vyvalí z hospody, drží se za ramena a motají se do taxíku…
Korejská povaha je hrozně složitá a bylo by třeba mnoho let a mnoho knížek, aby ji Evropan zvládnul popsat a pochopit. Za ty čtyři měsíce které jsem v Koreji strávil, jsem zahlédl jen drobné odlesky jejich povahy a s každým dnem jsem nabýval větší jistoty, že je vůbec nechápu. Korea se nedá snadno popsat ani zaškatulkovat, Korea se musí zažít. A zážitek je to úžasný.
Jakožto k cizinci jsou na vás všichni hodní, snaží se pomoci a celkově váš pobyt zpříjemnit. Ve všem Vám vyjdou vstříc. Cestování je nejen kvůli této ochotě, ale i kvůli extrémně rozvinuté infrastruktuře, kterou může Evropa závidět, nevídaně spolehlivé, vcelku levné a pohodlné. A že je co vidět! Staré chrámy, úžasné národní parky, obrovské sochy Buddhy vytesané do skály, sopečný ostrov nebo letovisko s plážemi ve stínech mrakodrapů, to jsou věci, které žádná evropská země nemá. Korea je zkrátka tak trochu jiný výměnný pobyt.

Petr Vyleta, 3. ročník PINF

Příspěvek z roku 2011.