Letní škola “Atoms and Plasmas in Super-Intense Laser fields” v Erice, Sicílie (2015)

Letní školy jsou zkrátka a dobře fajn, přestože si kvůli nim musíte většinou ukrojit část prázdnin, nebo zkrátit zkouškové. Některé dokonce moc fajn. A některé jsou jednoduše nezapomenutelné, jak po stránce formální, tak i neformální, a tedy probíhají přesně tak, jako tomu bylo (a podle zvěstí pokaždé bývá) v Erice.

Škola má dlouholetou tradici a je spolupořádána organizací “Ettora Majorana Foundation and Centre for Scientific Culture”, která otevírá vědcům různých oborů možnosti v prezentaci svých výsledků “bez tajností a hranic”. Za dobu její více než padesátileté existence hostila 49 laureátů a 85 budoucích nositelů Nobelovy ceny, kteří ji obdrželi právě za následné prohloubení, či dotvoření prezentovaných výsledků. Konference se koná v sicilském kamenném městečku Erice založeném na bájné hoře Eryx již za dob řecké kolonizace ostrova. Samo město je v nadmořské výšce cca. 750 m, i když od moře není vzdušnou čarou vzdáleno více než 3 kilometry, a tak panoramatický pohled na Sicílii, otevírající se snad ze všech zákoutí, je doopravdy úžasný.

Letošní 56tý ročník s názvem “Atoms and Plasmas in Super-Intense Laser fields” se zaměřil především na téma laserového plazmatu a atomárních procesů při interakci s vysoce intenzivními laserovými impulsy – a to jak z pohledu teoretického, tak i experimentálního. Probíralo se urychlování iontů a elektronů, široké aplikace, diagnostika v experimentech i termojaderná fúze s inerciálním a okrajově i s magnetickým udržením. Všechny přednášky byly na velmi vysoké úrovni a navíc jsme měli možnost se naživo potkat a popovídat si s hvězdami oborů. Já jsem se těšila hlavně na pana prof. P. Mulsera (je spolu-autorem nefakultní “modré smrti” s názvem “High Power Laser-Matter Interaction”), prof. V. Tikhonchuka, prof. D. Bataniho nebo prof. V. Malku.

Čas byl vyplněn však nejen přednáškami – večer probíhaly poster-sessions, kde účastníci školy (většinou doktorandi, ale našli se tu také studenti končící magisterské studium, nebo naopak již zaběhlí vědečtí pracovníci) představovali své práce a diskutovali je mezi sebou navzájem i s přizvanými přednášejícími. To bylo výborné nejen pro nabytí zkušeností v prezentování své práce, ale také ve sbírání kontaktů pro budoucí spolupráci a získání širokého přehledu “co se dělá jinde”, a to velmi přátelskou a nenucenou formou.
Dostalo se rovněž i na neformální prázdninové zážitky – koupání v moři, návštěvu archeologických památek, diskotéku pod širým nebem v prostorách hradu (ano, vážně toho, co je na fotce!) či gastronomické zážitky (stravování zde funguje prostě tak, že jdete kamkoliv do restaurace a řeknete, že jste tu na konferenci a své slovo stvrdíte podpisem :) ).

Na letní školu v Erice jsem byla vyslána projektem ELI-Beamlines, účast se dá však zařídit i přes FJFI. Závěrem je snad jasné, že z tak vyvážené kombinace pracovně-odpočinkového prostředí si domů přivezete nejen plno poznámkami zaplněných papírů, všemožných nápadů a podnětných impulsů k vylepšení svého výzkumu, ale také mnoho nových přátelství, zážitků a také povzdechnutí, že to celé nakonec netrvalo déle.

Martina Žáková, absolventka FTTF

Fotografie: Erice Summer School 2015, Martina Žáková, Jonathan Page