Matematická fyzika v bulharské Varně

V srpnu 2005 jsem se zúčastnila konference IV. International Symposium Quantum Theory and Symmetries, která byla zaměřena na různé oblasti matematické fyziky. FJFI měla na konferenci početný tým zástupců: tři z katedry matematiky a čtyři z katedry fyziky, všichni s přednáškami v různých tématických sekcích.

Místem konání konference byla Svobodná varněnská univerzita, nacházející se na samém okraji Varny, v těsném sousedství přímořského turistického centra Svatý Konstantin a Elena. Kvalitou sálů i techniky je univerzita na podobné úrovni jako u nás, takže pro potřeby účastníků konference poskytovala dobré zázemí.

Termín konference se trefil právě do vrcholu turistické sezony v Bulharsku. Denní teploty nebyly zrovna nízké, ale zas nepřesáhly 30°C – takže ve stínu poslucháren bylo snesitelné klima. Nicméně vždy je příjemné najít si čas na koupel v Černém moři. To je u pobřeží nad Varnou teploučké, krásně čisté (nikde žádná chaluha), a ani medúzy neplavaly nikde poblíž pláže.

Hned na první pohled je patrné, že Bulhaři se rázně chopili šance, která se jim pro turistický průmysl na pobřeží Černého moře naskýtá. V posledních několika letech tam probíhá skutečný stavebnický boom – provádí se kompletní rekonstrukce stávajících hotelů a vystavuje se spousta nových. Kvalitou ubytování tedy mohou směle konkurovat západoevropským střediskům, na hotel s méně než třemi hvězdičkami narazíte jen stěží.

V národnostní skladbě turistů mají hojné zastoupení Britové a Rusové. Čeští turisté jezdí asi spíš do letovisek umístěných jižněji, v okoli Burgasu (Primorsko, Nesebar, Slunečné pobřeží a další).

Pokud jde o jazykovou vybavenost, s angličtinou nebo němčinou to není slavné, zato ruština je jistota. Tak jako tak si návštěvník Bulharska musí občerstvit své znalosti azbuky, pokud se chce lépe zorientovat.

Na vlastní kůži jsem se přesvědčila, že asi opravdu něco bude na tom úsloví "jako na Balkáně": Jednou se mě pokusili okrást ve směnárně, obsluha v kiosku na letišti zaokrouhlovala vždy na celých 5 leva nahoru, a taxikář požadoval pětinásobek ceny uvedené na ceníku za okénkem (ale to je vlastně jako v Praze, že...). Člověk prostě musí tu a tam zabojovat za svá práva. Ale místní úřady se taky snaží – například hned u odbavení po přílletu do Varny visí nápis "Zde se nic neplatí" – asi aby celníci nezkoušeli vybírat "vstupné".

Turista, který se otrká a odhalí místní "triky", si může užít pohodu v příjemném prostředí a přivézt si domů bronzovou barvičku, i když se zrovna nesmaží celý týden na pláži.

Milena Svobodová, 3. ročník PGS

Příspěvek z roku 2005.