Na Athens do Istanbulu

Přemýšlíte jak si udělat prázdniny uprostřed semestru, nedat za ně moc peněz, potkat nové lidi a ještě se dozvědět něco, co se vám může hodit třeba i u státnic? Pak si dejte přihlášku na kurz Athens.

Já jsem jako jedna ze dvou Češek byla vybrána na jediný kurz, který se letos v listopadu konal v Istanbulu. Kurz nesl název Radiation Physics and Environment a konal se na Přírodovědecké fakultě Technické univerzity Istanbul. Účastnilo se ho celkem 20 studentů z Čech, Belgie, Nizozemí, Itálie a Francie.

Kurz sám o sobě tvořily dopolední přednášky o radiační ochraně, detektorech ionizujícího záření, simulačních metodách v dozimetrii a částicové fyzice. Odpoledne pak vždy následovalo asi hodinové cvičení v laboratoři. Vybavení bylo spíše historické a experimenty se týkaly jednoduchých dozimetrických měření. V pátek dopoledne pak následoval vcelku jednoduchý test, který jsme všichni úspěšně složili, a následně byl kurz završen návštěvou školního reaktoru Triga Mark II. Celý kurz byl pojat velmi populární formou a vzhledem k tomu, že studuji na katedře dozimetrie, tak to pro mě bylo spíš takové opakování. Nicméně většina účastníků byla z jiných oborů a tuto nepříliš obtížnou formu přednášek a cvičení uvítali.

Kurz byl od pondělí do pátku, ale díky výborné komunikaci s organizátory bezprostředně po našem přijetí, si všichni účastníci zařídili letenky tak, aby využili i oba víkendy. Neděli po příletu jsme tak strávili organizovaným výletem po městě s průvodcem a v sobotu před odletem jsme navštívili nejznámější Istanbulské památky – mešitu Hagia Sofia a palác Topkapi s bývalým sultánovým harémem. Volného času byla spousta, ve škole jsme končili každý den kolem třetí, tak jsme měli spoustu příležitostí prohlédnout si krásy Istanbulu. Chtěli jsme také využít toho, že jsme byli ve městě na hranici dvou kontinentů a vzhledem k tomu, že většina památek, škola i hostel jsou v Evropské části Istanbulu, udělali jsme si jedno odpoledne lodí v rámci MHD výlet do Asie.

Turecko je cenami srovnatelné s ČR. V restauraci se dobře najíte kolem stovky, kebab na ulici vyjde na méně než 40 Kč. Drahý je pouze alkohol a turistická místa, tj. vstupy do památek, turecké lázně a další lákadla. Peníze, které nám přispěla škola, vyšly bez problémů na ubytování a první celodenní organizovaný výlet, takže ze svého jsem platila jen jídlo (obědy jsme navíc měli zdarma ve škole), MHD, památky a suvenýry a celkově jsem utratila ze svého něco přes 3000 Kč.  

Na závěr bych jen zmínila tři věci, které, podle všeho, Turci milují – domácí mazlíčky, smlouvání a schody. Všude na ulicích potkáváte psy a kočky, dokonce v univerzitním kampusu žijí desítky psů, o které se starají všichni studenti a zaměstnanci. Smlouvá se taktéž všude a prakticky o všechno, zejména pak na tržištích. Pro našince je to zpočátku zvláštní, ale brzy si zvyknete. A co se týká schodů, těch jsem během týdne v Istanbulu vyšlapala stovky. Každý bar, klub nebo hospoda, případně i hostel nebo čajovna se nachází na střeše nebo alespoň v nejvrchnějším patře budovy. Takže k nepříliš dobrému a drahému pivu máte alespoň nádherný výhled na, podle mě, jedno z nejkrásnějších měst světa.

Veronika Paštyková

příspěvek z roku 2014

Galerie

Související studijní obory na Jaderce

Dozimetrie a aplikace ionizujícího záření Bc. Ing. Jádro

Zaměření se specializuje na využití ionizujícího záření ve vědě, technice a průmyslu.

Radiologická fyzika Ing. Radiologie

Magisterský studijní program zaměřený na aplikace ionizujícího záření v medicíně.

Zaujal vás tento článek? Podělte se o něj s ostatními!