Salt Lake City

Když jsem dostal e-mailem pozvánku na vědeckou konferenci Global 2013 v Salt Lake City zaměřenou na problémy udržitelnosti jaderné energetiky, vypadalo všechno až příliš vzdáleně a jednoduše. Byla to pro mě příležitost rozšířit si obzory, prezentovat výsledky své diplomové práce před mezinárodním auditoriem a v neposlední řadě také konečně se podívat za Atlantský oceán.

Mezi tím ale zbývalo ještě několik překážek – například obhájit diplomku nebo sehnat zbývající peníze na letenku. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a já jsem krátce po obhajobě nasedl na dvacetihodinový let. (Ohledně druhého bodu je nutno poděkovat Hlávkově nadaci, Fondu ČVUT a v také řadě katedře.) Co člověka při první návštěvě Salt Lake City překvapí, je vizuální podoba města – připadáte si spíš jako na předměstí nebo větší vesnici, než jako v centru největšího města ve státě. A za druhé, žádné hamburgery na ulicích.

Už na uvítacím drinku jsem se setkal s mnoha zahraničními kolegy z Evropy i jiných končin Země, které jsem znal zejména díky dlouholeté spolupráci naší katedry na mezinárodních projektech. Již po celou dobu magisterského studia na Katedře inženýrství pevných látek se zabývám kvantově mechanickými simulacemi molekul a spolu s Katedrou jaderné chemie se podílíme na výzkumných projektech ACSEPT a SACSESS zaměřených právě na vývoj a bezpečnost chemického přepracování vyhořelého paliva jaderných elektráren. A to bylo jedním ze stěžejních témat konference.

Během konference jsem měl možnost srovnávat evropský a americký směr v přepracovateslkém výzkumu, mluvit se zástupci velkých světových firem a výzkumných institucí a dokonce i navázat budoucí transatlantickou spolupráci. Mezi prezentacemi byla zastoupena jak mně blízká témata, tak témata z chemie a dalších oborů, ve kterých jsem se jako fyzik jen těžko orientoval. Celkově pro mě byl pobyt v Salt Lake City velice přínosný, a to nejen díky špičkové konferenci, ale i díky vyslechnutí několika jízlivých historek o Mormonech v místních barech. (Salt Lake City je hlavním městem mormonské církve.) Poslední třešničkou na dortu pro mě bylo, že jsem na konci ke svému velkému úžasu dostal cenu za nejlepší studentskou prezentaci na konferenci. Zdá se, že mojí lámané angličtině přeci jen někdo rozuměl.

Konferencí to ale ještě nekončilo. Následovalo několik dní volna, během kterých jsem mohl na vlastní náklady ve vypůjčeném autě jet poznávat krásy tamějšího kraje. Jestli je na americkém středozápadě něco výjimečného, pak je to příroda. A proto jsem se vydal právě do národních přírodních parků. Tedy, přesněji řečeno, do státních parků. Tehdy totiž ve Spojených Státech probíhal tzv. Government Shutdown, stav, kdy jsou následkem neschváleného federálního rozpočtu uzavřeny všechny federální instituce – od výzkumných laboratoří až po národní parky. I tak se ale našel nespočet míst, která stála za vidění. Mezi jinými například ohromující Monument Valley nebo údolí řeky Colorado.

Několik dní strávených v Salt Lake City mě přesvědčilo, že pokud budu mít v budoucnu příležitost se do Spojených států podívat znova, určitě ji využiju. Ať už to bude za přírodou nebo za vědeckou prací.

Tomáš Koubský

Příspěvek z roku 2014.

 

Galerie

Související studijní obory na Jaderce

Inženýrství pevných látek Bc. Ing. Fyzika

Vychováváme inženýry, kteří rozumějí struktuře a vlastnostem materiálů.

Zaujal vás tento článek? Podělte se o něj s ostatními!