Socrates Erasmus v holandském Delftu

Delší dobu jsem uvažoval o tom, že by stálo za to studovat nějakou dobu v cizině. V rámci ČVUT existuje možnost využít stipendijniho programu Socrates/Erasmus, který propojuje mnoho univerzit po Evropě. Já jsem si vybral holandskou Delft University of Technology, kam jsem na podzim roku 2000 na pět měsícu odjel.

Hned po příjezdu do Delftu jsem zjistil, že jediný rozumný dopravní prostředek, který používají úplně všichni od děti po důchodce, je kolo. Všude vedou cyklistické stezky a cyklista je ve srovnání s řidičem nebo chodcem králem. Docela mě překvapil stav kol, na kterých studenti jezdí, většinou to jsou stroje mnohem horší než nás Favorit, při jízdě vydávají rozmanité zvuky a vypadají, že se každou chvíli rozpadnou. Přesto jsem si jeden takový bicykl pořídil, dal ho trochu do pořádku a posléze podniknul s kolegy spousty různých výletu k moři, do Haagu, Goudy apod.

Holandsko je neuvěřitelně placatá země se spoustou skleníků a luk, kde se pasou krávy. Nejkurióznejší pastvinu jsem viděl v Haagu, kde se kráva pásla přímo před panelákem. Holanďani více méně nepotřebují ploty, protože všude vedou kanály s vodou, takže jim dobytek nemůže nikam utéct.

Je to vcelku zvláštní pocit, když si uvědomíte, že většina země je několik metrů pod hladinou moře, konkrétně v Delftu je to -2 metry. To také vysvětluje, proč je v Holandsku tolik větrných mlýnu, které nefungovaly na mletí obilí, ale na přečerpávání vody z kanálu do kanálu. Kuriózní je, že občas vede kanál výš než silnice, a tak je možné vidět loď, která jede výš než auto.

Moje studia probíhaly na Faculty of Information Systems & Technology, kde jsem navštěvoval několik přednášek v angličtině. Jejich kvalita byla  podle mého názoru velmi vysoká, celý semestr jsme dostávali úlohy, které jsme museli v menších skupinkách zpracovávat, a tak se člověk poměrně hodně naučil.

Také jsem pracoval na svém výzkumném úkolu na katedře znalostních systémů, kde jsou velice přátelští lidé a mnoho zahraničních studentů. Díky navázaným kontaktům jsem se rozhodl přijet do Delftu znovu a tak zde tento rok  pracuji na své diplomce.

Pokud by někdo měl zájem v Delftu studovat a chtěl poradit, jak získat stipendium, jaké předměty se tu dají studovat apod., určitě se na mě obraťte ( knezu@email.cz ).

Vojta Knězů

Příspěvek z roku 2001.