Socrates Erasmus ve španělském Elche

Od září 2000 do února 2001 jsem absolvoval půlroční studijní stáž v rámci projektu SOCRATES ERASMUS na univerzitě Miguela Hernandeze v Elche ve Španělsku. Městečko Elche (asi 200 000 obyvatel) se nachází poblíž Alicante na jihu provincie Valencia, tedy na jihovýchodním pobřeží Španělska, a chlubí se nejvyšší koncentrací palem v Evropě. Místní obyvatelé jsou na to náležitě hrdí a palmy v různých formách hrají významnou roli při všech svátcích a oslavách. Zdejší vyhlášenou specialitou jsou osmažené, ve slanině obalené datle plněné mandlí.

Ve  městě je několik nádherných palmových parků a zahrad, okolí města má už spíše pouštní charakter. Vyprahlá písečná půda s trsy trávy případně křovinatým porostem. Výjimkou jsou uměle zavlažované plantáže pomerančů, citronů, broskví, oliv a mandlí, využívající zdejšího slunečného podnebí.  Samozřejmou atrakcí je moře od kterého se ve vzdálenosti zhruba  30 km   zvedají hory plné překrásných zákoutí. Nejkrásnějším obdobím byl z mého pohledu přelom ledna a února, kdy vrcholí sklizeň pomerančů a svahy hor se pokryjí růžovo-bílou barvou kvetoucích mandloní.

Univerzita Miguela Hernandeze je poměrně mladá, byla založena před asi pěti lety a tvoří ji několik moderních budov s velkými parkovišti před každou z nich (většina studentů dojíždí do školy autem nebo na skútrech i když to mají třeba deset minut chůze). Jistou nevýhodou je postupně se vybavující knihovna a teprve plánované studentské koleje. Na druhou stranu, veškerou potřebnou literaturu jsme velice rychle získali z Madridu a není velký problém si v Elche pronajmout byt. Já osobně jsem bydlel v bytě u jednoho mladého univerzitního asistenta. Studentské stravování je řešeno tak, že škola poskytuje bezplatně prostory, vodu a elektřinu a vybraná firma na oplátku akceptuje maximální cenu oběda, která je zhruba poloviční oproti restauracím ve městě.

Stáže jsem se účastnil jako doktorand, což znamená, že jsem nenavštěvoval žádné přednášky a kurzy, ale byl jsem zapojen do práce ve výzkumném týmu pod vedením profesora Moralese. Zabývali jsme se využitím poznatků teorie informace v matematické statistice, konkrétně použitím různých typů divergencí pro konstrukci testů a kritických oblastí pro testování hypotéz ve vícerozměrném pravděpodobnostním modelu. Výsledkem naší práce je rozsáhlá výzkumná zpráva, dva články zaslané k publikaci a množství neocenitelných zkušeností. Musím říct, že jsem narazil na úžasné lidi a práce v tomto týmu pro mně byla potěšením. Setkávali jsme se nejen pracovně, ale podnikali jsme různé akce a výlety i o večerech nebo víkendech a hodně jsme se spřátelili.

Kapitola sama pro sebe je ve Španělsku jídlo. Na své si přijdou hlavně milovníci plodů moře, ovoce a zeleniny a to už vůbec nemluvím o fantastických sýrech a víně. A to vše se dá v obchodech pořídit za ceny srovnatelné s cenami u nás při mnohdy nesrovnatelně vyšší kvalitě. Hodně na mně také zapůsobili zdejší lidé a to nejen na univerzitě, ale i v normálním životě, na ulici, v obchodě atd. Jsou mnohem otevřenější a srdečnější než je zvykem u nás a vůbec nevadí, že třeba neovládáte jejich jazyk. Když jsem do Španělska odjížděl, uměl jsem jen pár slovíček a přestože angličtině španělé moc neholdují, neměl jsem nikdy žádné komunikační potíže. Všichni se s vámi snaží nějak domluvit, nějak pomoci a když je na druhé straně snaha, vždy to nějak jde.

Španělsko je také známé počtem svých státních svátků, prý jich je třikrát víc než je průměr v Evropě. Toho se dá velice dobře využít  na delší výlety, podařilo se mi podívat se do Madridu, Valencie, Barcelony, projezdil jsem hory v okolí Alicante a asi nejvíc vzpomínek ve mně zanechala Granada se slavnou Alhambrou a nedalekým pohořím Sierra Nevada. Vidět břehy Afriky z horského hřbetu a s lyžemi na nohou je opravdu zážitek.

Pokud bych měl zhodnotit můj  pobyt několik slovy, určitě to byl přínosný a krásný půlrok mého života. Získal jsem nejen spoustu nových zkušeností, ale i skvělých přátel a hlavně jsem si na vlastní kůži vyzkoušel život v dost odlišném kulturním prostředí, což člověku určitě rozšíří obzory a celkový přehled. Strašně rád bych se tam ještě někdy vrátil, případně vracel.

Tomáš Hobza, katedra matematiky

Příspěvek z roku 2001.