Přednáší u nás

prof. Ing. Edita Pelantová, CSc.

Profesorka Edita Pelantová se narodila ve slovenském Trebišově. Po maturitě se přihlásila na obor Teoretická fyzika na Přirodovědecké fakultě v Košicích, ale obor nebyl v daném roce otevřen.  Díky tomu si zcela náhodou všimla existence FJFI a podala přihlášku. To byla šťastná náhoda pro paní profesorku i pro naši fakultu. Po absolvování FJFI na katedře matematiky zůstala, kromě vyučování vede studenty v rámci vědecké skupiny TIGR, na kontě má spousty publikací a organizaci několika mezinárodních konferencí. Profesorkou v oboru Aplikovaná matematika se stala v roce 2006.

Co Vás vedlo ke studiu matematiky? Už na základní škole mě nejvíce bavila fyzika (protože ta jediná mi šla tak, že jsem se na ni nemusela učit). Na fakultu jsem přišla jako vítěz všelijakých fyzikálních olympiád, přesto mě první dny hned vyvedly z omylu, že si konečně užiju velkoměstského života. Nočního života jsem si, pravda, užila, ale můj společník se jmenoval Děmidovič. Časem mi začal připadat i zábavný.  Dokonce zábavnější než fyzika. Proto jsem se rozhodla pro studium matematiky.

A kdybyste se znovu rozhodovala? Nic lepšího, než dělat matematiku, mě nenapadá.

Baví Vás učit? Učení mě baví hodně, více přednášení než zkoušení. Ale někdy i při zkoušení narazím na jedince, z kterých nadšení nad krásou matematiky vyzařuje. To pak mám stejný pocit, jako kdybych v Amazonii potkala krajana. Nejvíce mě však baví práce se studenty nad řešením otevřených matematických problémů. Věda je adrenalinový sport. Vyberete si problém, protože intuice vám říká, že je něčím zajímavý. Snažíte se něco zajímavého o tom říct, ale nevíte, co platí. Zkoušíte dokázat to i ono. Pořád bloudíte, občas máte pocit, že už jste dorazili do známé krajiny, kde pomohou triky, co vám pomohly jindy, ale nakonec i ty selžou. Tak hledáte triky nové a tak dokola. Jaká je radost, když nakonec v krajině vyjde slunce! Při bádání jsou studenti rovnocenní partneři, se kterými bloudíme společně.

Jaké máte záliby? To lze říct stručně: třikrát C - cukrárny, cyklistika, Cimrman (Jára). Tedy musím říct, že moje hobby se přizpůsobují zálibám mých kolegů a studentů ze skupiny TIGR. Rychlé cukry musíte doplňovat jak při intenzivním přemýšlení, tak při šlapání na kole - proto ty cukrárny.  Součástí činnosti TIGRa je i vyhodnocování kvality cukráren (viz.http://tigr.fjfi.cvut.cz/zivot/cukrarny.html ). Uvítáme každého externího přispěvatele, z některých se můžou stát i interní. Cimrman je vůdčí osobností TIGRa. Nepoznat jeho dílo, to by mi tigříci neodpustili. Všimněte si, že zatím nebyl odhalen velký příspěvek Cimrmana ke světové matematice.  Proto se TIGR věnuje i historii matematiky.

Podrobný rozhovor s paní profesorkou najdete v jaderňáckém časopisu Corpus Omne číslo 14 ročník 2010 http://su.fjfi.cvut.cz/noviny/