Absolvent Jaderky

Bc. Ondřej Starosta

Proč sis zvolil právě jaderku? Na gymnáziu Zborovská jsem chodil do třídy zaměřené na matematiku a fyziku. Kromě toho mě také hodně bavily počítače. Měl jsem výborného profesora fyziky - Zdeňka Kluibera - který mezi námi šířil povědomí o jaderce i matfyzu. Má mamka taky jaderku vystudovala, a tak jsem měl školu v povědomí už déle. Věděl jsem tedy, že název Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská je historický a že jaderka je škola, kde se nemusí studovat jen jaderná fyzika, ale vychovávají tu i špičkové matematiky a programátory. Navíc mě lákala i možnost praktických aplikací. Proto jsem mezi matfyzem a jaderkou zvolil školu praktičtěji zaměřenou - jaderku!

Zaměření Softwarové inženýrství bylo jasnou volbou? To ano, jak už jsem říkal, počítače a matematika mě bavily vždycky. Ale nelituji ani prvních dvou let, kdy na jaderce všichni studenti projdou společným povinným základem, který obsahuje kurzy matematiky, fyziky a informatiky. Hodí se mít základní přehled.

Jsi profesionálním basketbalistou. Jak se ti dařilo skloubit sport a studium? Nebylo to jednoduché. Denně jsem pendloval mezi Břehovkou a Trojankou a tréninky basketu na Letné (Sparta Praha). Naštěstí mi jaderka vyšla nakonec vstříc - přechodem na strukturované studium jsem si mohl dodělat místo inženýra bakálře.

Čemu se věnuješ dnes? Závodně hraju basket. Profesionální sport mě zavedl do Belgie, Francie, Španělska a jeho enklávy v Maroku. Do Čech se ale pravidelně vracím - na prázdniny, na Vánoce. Natrvalo ještě ale ne, doufám že v srpnu 2010 odjedu opět do Španělska. Nebojím se ani okamžiku, kdy skončí sportovní kariéra. Vždycky jsem byl "počítačovým technikem" našeho týmu a už teď mám plány do budoucnosti v oblasti IT.
Je to možné právě i díky studiu na jaderce.

Příspěvek z roku 2010.