Studuje u nás

Ing. Štěpán Starosta a Ing. Karel Klouda

Štěpán (na obrázku vlevo dole) je studentem druhého ročníku doktorského studia na zaměření Matematické modelování. Je členem vědecké skupiny TIGR (Theoretical Informatics Group). Prozradil nám, proč se rozhodl pro studium jaderky a čím jej lákalo zaměření Matematické modelování.

Vždycky mě zajímalo, jak věci fungují a tak výběr matematicko-fyzikálního oboru byl pro mě jasný. Neurvalost fyziky a rostoucí záliba v matematice mě bez pochyb dovedlo až k oboru
Matematické modelování, který jsem i úspěšně vystudoval. Pokud je člověk aktivní a nečeká, že mu budou vědomosti natlučeny do hlavy, dostane při studiu tohoto oboru dobré základy matematického inženýrství. Myslím, že mimo to si i velmi dobře potrénuje svůj mozeček, na obecnější úrovni. Takže ačkoliv se nedozvíte, jak vyplnit daňové přiznání či jak přesně
přežít na dravém trhu práce, k teoretickým základům se můžete naučit i přesně analyticky přemýšlet a hlavně řádně a racionálně uvažovat. V dnešní době mi toto přijde jako dovednost, která může významně pomoct nejen po ukončení studií. Určitě by bylo hezké ji vidět i v neexaktních oborech.

Absolventi Matematického modelování velice často pokračují v doktorském studiu, kde se věnují vlastní práci. Témata prací jsou různorodá a často zahrnují několik různých oborů obecně založených na matematice, informatice či fyzice. Pokračování v doktorském studiu však zdaleka
není pravidlem. Někteří absolventi opustí bezpečné zdi akademie. O těch, které osobně znám, můžu bezpečně prohlásit, že se jim podařilo najít zajímavé místo a pracují v různých doménách: od bank až po veleúspěšné softwarové firmy. Já sám jsem zvolil doktorské studium, při kterém se v reálném pracovním životě snažím aplikovat, co jsem se naučil.

Karel (na obrázku vpravo nahoře) je studentem třetího ročníku doktorského studia na zaměření Matematické modelování. Je členem vědecké skupiny TIGR (Theoretical Informatics Group). Také on nám prozradil, proč si vybral právě jaderku a jak se dostal k Matematickému modelování.

Na jaderku jsem se dostal náhodou. Začalo to tím, že má sestra, toho času studující VŠE, jela v nacpaném autobuse přimáčklá k nějakému mně neznámému jaderňákovi. Prý se nešlo nedat do řeči, a tak si vyslechla mnohé příběhy ze života studenta jaderné fakulty a byla jimi fascinována. Chlapce zřejmě studium velmi bavilo a věřil, že to, co se učí, má smysl (to není vůbec samozřejmost!), téměř s láskou mluvil o svých učitelích a vůbec o rodinné atmosféře nesrovnatelné s atmosférou "masokombinátů" typu VŠE, kde jste tzv. jeden z tisíce. Alespoň takto to sestra intepretovala mně a tak mě velmi navnadila. Dodnes považuji rozhodnutí jít studovat na jaderku za nejšťastnější v životě (nejen proto, že se nacházíte na tomto serveru ;o)) a sestra mi dodnes závidí (CHA!).

Studium je samozřejmě nad poměry obtížné, alespoň v prvním ročníku se opravdu zapotíte (obzvláště jste-li na střední škole tak "pilní", jako jsem byl já ...). Pak už se v tom naučíte trošku chodit a je to čím dál lepší. Ve třetím ročníku si vyberete zaměření a začínáte (ne)směle dělat vědu (bakalářská a diplomová práce a mezi nimi výzkumný úkol ve 4. ročníku) pod dozorem nějakého školitele. Na školu jsem vstupoval s tím, že bych se chtěl věnovat spíše softwaru, ale matematiku jsem si tak zamiloval, že jsem nakonec šťastně skončil na zaměření Matematické modelování. Mým školitelem byl prof. Jan Ámos Víšek (tehdy děkan FSV UK a místopředseda České statistické společnosti) a oborem statistika. V posledním ročníku jsem se dostal k zajímavé práci ve firmě Wall Street Systems (http://www.wallstreetsystems.com), ale nakonec jsem se rozhodl matematiku neopouštět a dal jsem výpověď (a poslal jsem za sebe náhradu: kolegu absolventa).

Nyní jsem (podle všeho) v posledním roce doktorského studia v rámci programu "doktorát pod dvojím vedením (co-tutelle)" zaštiťovaném a placeném francouzskou vládou. To obnáší střídavě studium na dvou univerzitách (Université Denis Diderot - Paris VII a jaderka) pod dvěma školiteli (v mém případě školitelkami: profesorky Edita Pelantová a Christiane Frougny). Mým tématem již není statistika, ale kombinatorika na slovech a teorie čísel, tedy téma spadající do oboru (hodně) teoretická informatika.

Na základě svých zkušeností mohu studium na jaderce bez zaváhání doporučit. Projdete skvělým tréninkem analytického myšlení pod dozorem úctyhodných (a ne jen úctu uměle vyžadujících, jak se často stává) učitelů, získáte pocit, že jste něco skutečně dokázali a také si posílíte odolnost vůči stresu ;o). Jelikož je studium velmi intenzivní, seznámíte se prakticky s celým ročníkem a ze studia si pak odnášíte i mnoho (velmi zajímavých) kamarádů/dek, a to i z řad učitelů. A v neposlední řadě - jako absolvent jaderky nemusíte mít strach z (profesní) budoucnosti, ať už se rozhodnete pro akademickou či komerční sféru.

Příspěvek z roku 2010.