Matematika

Matematické inženýrství

Matematické inženýrství Matematika

Popis oboru

Baví tě matematika? Chceš ji používat k praktickým účelům? Zajímáš se o pokrok v technice, fyzice, přírodních vědách nebo ekonomii? Chceš zároveň aktivně pracovat se špičkovou výpočetní technikou? Pak jsi jasný matematický modelář!

Matematický modelář dokáže řešit praktické problémy vyžadující použití náročných matematických metod. Absolvováním tohoto studia získá široký přehled o mnoha oblastech moderní aplikované matematiky a informatiky. Má přitom dostatečný přehled o dané oblasti aplikací, kterou se zabývá, a proto je schopen komunikovat s odborníky z jiných oblastí při odvozování matematického modelu a při interpretaci získaných výsledků. Důležitým znakem odborné přípravy je individuální zaměření každého studenta.

Matematický modelář se uplatní v průmyslu (modelování technologických procesů, vývoj nových technologií s aplikacemi v technice, energetice a při ochraně životního prostředí), ve vědě a výzkumu, softwarových či poradenských společnostech, ve finanční sféře, apod. 

Při studiu oboru Matematické modelování a navazujícího Matematického inženýrství můžeš spolupracovat s výzkumnými skupinami působícími na KM, viz Matematika. Program je zejména úzce propojen s výzkumem skupiny MMG.

Od školního roku 2012/2013 bylo zaměření Matematické modelování v oboru Matematické inženýrství v navazujícím magisterském studiu přejmenováno na obor Matematické inženýrství. 

 

 

Galerie

Studijní plány

oficiální podobu studijních plánů pro tento akademický rok obsahuje

Bílá kniha

Proč právě na Jaderce?

Matematičtí modeláři z Jaderky jsou všestranní. Disponují hlubokými znalostmi v matematice, fyzice i informatice, které jsou zároveň schopni aplikovat v inženýrské praxi. 


Zeptej seNevíš, který z oborů na Jaderce je pro tebe ten pravý? Chceš vědět, kolik studentů obor úspěšně dostuduje? Zajímá tě, čím se tento obor liší od toho na jiné vysoké škole?
Jsme připraveni ti odpovědět. Zkus se zastavit u garanta tvého oboru nebo napiš přímo studentovi a získej informace z první ruky.

Kontaktní osoba oboru

Student

Články k oboru

TIGR a MAFIA v Kruhu u Jilemnice

Výzkumné skupiny na Jaderce organizují studentské vědecké konference, kde jsou nejen zajímavé přednášky a tvůrčí atmosféra, ale taky sport a zábava.

Matematiku studují i nevidomí

Již od roku 1992 funguje na katedře matematiky FJFI ČVUT v Praze TEREZA, centrum podpory samostatného studia zrakově postižených. Jeho hlavním úkolem je poskytovat takový servis, který běžný student nepotřebuje, nicméně pro studenta se zrakovým hendikepem je při studiu nezbytný.

Hyperion Cluster

Již více než deset let uběhlo od okamžiku, kdy kolegové na Katedře matematiky (KM) FJFI začali budovat sadu počítačů určených pro výuku paralelních algoritmů a experimentování s úlohami paralelního programování. V současnosti pracujeme s výkonným kompaktním clusterem, který jsme pojmenovali „Hyperion Cluster“.

Cesty studentů oboru

Konference CANT v belgickém Lutychu

Program byl velmi nabitý: každý den se začínalo nejpozději v devět hodin ráno a konec byl okolo půl sedmé večer, což mi osobně mimochodem trochu připomínalo základní blok studia na FJFI :-).

Další obory