Fyzika

Fyzika a technika termojaderné fúze

Fyzika a technika termojaderné fúze Fyzika

Popis oboru

Struktura oboru Fyzika a technika termojaderné fúze katedry fyziky vychází z rešerše kvalitních zahraničních kurzů fúze (USA, Francie, Švýcarsko aj.) a bude reagovat na inženýrské požadavky tokamaku ITER, doprovodných projektů a příslušných průmyslových tendrů, tj. v technologické části.

Pro koho se zaměření hodí?
Pro studenty, které zajímají přesné přírodní zákonitosti i široké lidské souvislosti. Pro studenty, kteří mají bystrý rozum, které fascinuje krása a kteří přitom cítí i zodpovědnost. Pro studenty, kteří ještě váhají, zda je lepší teorie, počítače, experiment, nebo technika, nebo kteří by snad chtěli od všeho trochu. Pro studenty, kteří by rádi strávili část studia  nebo i pracovní kariéry  v zahraničí, ale i pro ty, co chtějí zůstat doma. Pro studenty, kteří chtějí být u toho, až se perspektiva nového zdroje energie bude stávat realitou, kteří k tomu chtějí přispět.

Co se naučíš?
Čeká tě převážně klasická, a přesto stále ne zcela pochopená fyzika, dozvíš se hodně o vyřešených i otevřených otázkách inženýrství a budeš mít řadu možností prohlubovat své praktické dovednosti jak na počítačích, tak v laboratořích, včetně praxe na zařízení TOKAMAK v Akademii věd ČR. Pěstovat se bude tvůrčí myšlení a více než jinde i schopnost spolupráce.

Více informací přímo na stránkách oboru.

Studijní plány

oficiální podobu studijních plánů pro tento akademický rok obsahuje

Bílá kniha

Proč právě na Jaderce?

Protože fúze je energie budoucnosti. Jedná se o unikátní obor, reagující na požadavky technického pokroku.

Zeptej se

Nevíš, který z oborů na Jaderce je pro tebe ten pravý? Chceš vědět, kolik studentů obor úspěšně dostuduje? Zajímá tě, čím se tento obor liší od toho na jiné vysoké škole?
Jsme připraveni ti odpovědět. Zkus se zastavit u garanta tvého oboru nebo napiš přímo studentovi a získej informace z první ruky.

Kontaktní osoba oboru

Články k oboru

Tokamak Golem v Hydepark ČT

V pořadu Hydepark, na téma budoucnost jaderné fúze, byl hostem generální ředitel ITERu Bernad Bigot. V rámci pořadu byla také popsána vzdělavácí a výzkumná činnost prováděná na našem školním tokamaku Golem.

Reaktor má užít energii hvězd

Dění kolem japonských jaderných reaktorů znovu otevírá debaty o budoucnosti jaderné energetiky. Na výzkumu se podílejí i čeští vědci.

Částice, šílené rychlosti a symetrie

Vítejte na katedře fyziky FJFI: Katedru fyziky FJFI najdete v Břehové, hned vedle Vltavy, na známé adrese FJFI. Po vystoupání do druhého patra se vám otevře svět fyziky v mnoha jeho odstínech.

Tokamak Global Experiment

Tokamak Global Experiment proběhne 1. prosince 2010. Lidé z různých zemí se zapojí do společného pokusu, ve kterém rozběhnou tokamak Golem, jehož nastavení si sami zvolí.

Cesty studentů oboru

Kde se rodí termojaderný obr - CAE Cadarache a ITER

Při své dubnové studijní návštěvě v CEA (Commissariat à l'Énergie Atomique) Cadarache, francouzském centru pro jadernou energii a alternativní zdroje, jsem nejen získal podnětné připomínky zahraničních odborníků ke své diplomové práci, ale také jsem navštívil staveniště obrovského mezinárodního termojaderného reaktoru ITER. Měsíc před odevzdáním si student nemůže přát větší posílení motivace.

Další obory