Chemie

Jaderná chemie - specializace chemie životního prostředí

Jaderná chemie - specializace chemie životního prostředí Chemie

Popis oboru

Pokud mezi tvé zájmy patří životní prostředí, chemie, energetika a její vliv na životní prostředí, přijď studovat k nám na katedru jaderné chemie magisterský obor Jaderná chemie a zvol si specializaci Chemie životního prostředí. Obor Jaderná chemie navazuje na bakalářský obor Jaderně chemické inženýrství. Posluchači této specializace si prohlubují zejména poznatky, které jim spolu se znalostí jaderných metod umožní stát se hledanými odborníky v oblasti životního prostředí.

Jde zejména o metody analýzy složek životního prostředí, analýzu a popis transportu kontaminantů v prostředí, zneškodňování a ukládání odpadů.

Studijní plány

oficiální podobu studijních plánů pro tento akademický rok obsahuje

Bílá kniha

Proč právě na Jaderce?

Nalezneš uplatnění ve výzkumu a výuce ochrany životního prostředí, ve firmách zabývajících se zpracováním a ukládáním odpadů nebo sanacemi kontaminovaných lokalit, v dozorčích orgánech, ale i jako expert v řídící nebo komerční sféře. Hlavní výhodou studia oboru Jaderná chemie je taková, že si sám určíš míru a směr svojí specializace!

Zeptej se

Nevíš, který z oborů na Jaderce je pro tebe ten pravý? Chceš vědět, kolik studentů obor úspěšně dostuduje? Zajímá tě, čím se tento obor liší od toho na jiné vysoké škole?
Jsme připraveni ti odpovědět. Zkus se zastavit u garanta tvého oboru nebo napiš přímo studentovi a získej informace z první ruky.

Kontaktní osoba oboru

Články k oboru

Co je zač jaderný chemik?

Uvažujete o studiu na katedře jaderné chemie? Přemýšlíte nad tím, CO JE ZAČ JADERNÝ CHEMIK? Právě touto otázkou byla nazvána další přednáška projektu Science Café z cyklu neformálních debat s úspěšnými vědci.

Čtyřnásobné ocenění studentů Jaderky na setkání Mladé generace České nukleární společnosti

Každoroční prosincové setkání Mladé generace České nukleární společnosti v Brně nezůstalo bez úspěchu studentů Jaderky za jejich bakalářské a diplomové práce. Studenti převzali ocenění od Ing. Milana Miky, vedoucí odd. Marketing a prodej ÚJV Řež, a.s., a Ing. Karla Katovského, Ph.D., odborného asistenta FEKT VUT v Brně.

Viliam Múčka: Z historie KJCH - SlidesLive

Z historie KJCH: Kdo založil katedru a kdo ji první vedl, co spojovalo pana vrátného Vydru a profesora Běhounka? A jak vznikla katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření? Povídáním o katedře jaderné chemie nás provedl profesor Viliam Múčka na katederním semináři v dubnu k příležitosti 60-letého výročí Jaderky.

Laboratoř versus praxe v terénu!

Asi všichni víte, že v České republice máme díky geologickému podloží poměrně dost radioaktivních pramenů (detaily např. www.e-studanky.cz). Nejznámější jsou používány v Lázních Jáchymov (http://www.e-lazne.eu/lazne-Jachymov/radonova-voda.html) k léčbě pacientů s chronickými onemocněními pohybového aparátu. Za klíčovou složku pro léčbu je považován obsah rozpuštěného radonu, ale některé obsahují i malé množství uranu. V rámci spolupráce s Přírodovědeckou fakultou UK, katedrou geologie, jsme se rozhodli zmíněné malé množství uranu z několika krkonošských pramenů zakoncentrovat k měření.

Cesty studentů oboru

Stáž v rámci Dalton Nuclear Institute v Manchesteru

Pokud nepatříte mezi zběhlé chemiky, může se Vám při experimentu stát, že necháte zreagovat Vámi zvolené výchozí látky, případně to všechno ozáříte / hodíte do toho něco ‚svítícího‘ (přesně jak to máme na katedře jaderné chemie rádi), ale místo očekávaného produktu dostanete něco úplně jiného. Ze začátku jste výsledkem zklamaní, pak rozpačití, ale nakonec dojdete k závěru, že pokus nejspíš dopadl nejlépe, jak mohl. Takhle nějak by se z jaderně-chemického pohledu dal shrnout můj výjezd do zahraničí.

Odborná stáž v Braunschweigu

Na přelomu února a března 2012 Ing. Eva Hofmanová z KJCH strávila 2 týdny ve vědecko-výzkumné organizaci Gesellschaft für Anlagen- und Reaktorsicherheit (GRS) v Braunschweigu, a to v rámci projektu Fermi 2010, jehož jednou z klíčových aktivit je zvyšování odbornosti studentů doktorských studijních programů zahraničními stážemi.

Další obory