Chemie

Jaderná chemie - specializace chemie životního prostředí

Jaderná chemie - specializace chemie životního prostředí Chemie

Popis oboru

Pokud mezi tvé zájmy patří životní prostředí, chemie, energetika a její vliv na životní prostředí, přijď studovat k nám na katedru jaderné chemie magisterský obor Jaderná chemie a zvol si specializaci Chemie životního prostředí. Obor Jaderná chemie navazuje na bakalářský obor Jaderně chemické inženýrství. Posluchači této specializace si prohlubují zejména poznatky, které jim spolu se znalostí jaderných metod umožní stát se hledanými odborníky v oblasti životního prostředí.

Jde zejména o metody analýzy složek životního prostředí, analýzu a popis transportu kontaminantů v prostředí, zneškodňování a ukládání odpadů.

Studijní plány

oficiální podobu studijních plánů pro tento akademický rok obsahuje

Bílá kniha

Proč právě na Jaderce?

Nalezneš uplatnění ve výzkumu a výuce ochrany životního prostředí, ve firmách zabývajících se zpracováním a ukládáním odpadů nebo sanacemi kontaminovaných lokalit, v dozorčích orgánech, ale i jako expert v řídící nebo komerční sféře. Hlavní výhodou studia oboru Jaderná chemie je taková, že si sám určíš míru a směr svojí specializace!

Zeptej se

Nevíš, který z oborů na Jaderce je pro tebe ten pravý? Chceš vědět, kolik studentů obor úspěšně dostuduje? Zajímá tě, čím se tento obor liší od toho na jiné vysoké škole?
Jsme připraveni ti odpovědět. Zkus se zastavit u garanta tvého oboru nebo napiš přímo studentovi a získej informace z první ruky.

Kontaktní osoba oboru

Články k oboru

Historie Katedry jaderné chemie (KJCH)

Chemie je na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) vyučována již 200 let, přesněji od roku 1806 (100 let od založení České stavovské školy F. J. Gerstnerem), kdy na Českém stavovském polytechnickém ústavu byla ustavena dvě oddělení: matematické a chemické. Po vzniku Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) v rámci ČVUT ve 20. letech minulého století a jeho vyčlenění ze svazku ČVUT jako VŠCHT v 50. letech, standartu chemie na ČVUT jako jediná v současné době nese Katedra jaderné chemie (KJCH) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI).

Představení technického vybavení Katedry jaderné chemie

Na Katedře jaderné chemie (KJCH) lze nalézt široké spektrum přístrojů a laboratorního vybavení, rozdělené do deseti laboratoří, využívaných čtyřmi výzkumnými skupinami: Skupinou separace a radioanalytiky, Skupinou radiofarmaceutické chemie, Skupinou migrace radionuklidů a toxických látek v ŽP a Skupinou radiační chemie.

Ministerstvo životního prostředí vydalo rozhodnutí o stanovení průzkumného území na všech lokalitách. Ministerstvo životního prostředí vyhovělo žádosti Správy úložišť o stanovení průzkumného území na všech sedmi lokalitách. Jedná se o první fázi průzkumu, která nemá dopady na životní prostředí. Jde o povrchovou a neinvazivní metodu průzkumu.

Sedmá řada periodické tabulky prvků je kompletní!

Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii (IUPAC) zveřejnila na konci roku 2015 mezi chemiky dlouho očekávané potvrzení potvrzení existence 4 nových chemických prvků v 7. řadě periodické tabulky - 113, 115, 117 a 118 (označení dle protonového čísla), 7. řada periodické tabulky tak byla zkompletována. Objevitelské země byly současně vyzvány, aby navrhly jejich trvalé jméno a zkratku.

Cesty studentů oboru

Odborná stáž v Braunschweigu

Na přelomu února a března 2012 Ing. Eva Hofmanová z KJCH strávila 2 týdny ve vědecko-výzkumné organizaci Gesellschaft für Anlagen- und Reaktorsicherheit (GRS) v Braunschweigu, a to v rámci projektu Fermi 2010, jehož jednou z klíčových aktivit je zvyšování odbornosti studentů doktorských studijních programů zahraničními stážemi.

Stáž v rámci Dalton Nuclear Institute v Manchesteru

Pokud nepatříte mezi zběhlé chemiky, může se Vám při experimentu stát, že necháte zreagovat Vámi zvolené výchozí látky, případně to všechno ozáříte / hodíte do toho něco ‚svítícího‘ (přesně jak to máme na katedře jaderné chemie rádi), ale místo očekávaného produktu dostanete něco úplně jiného. Ze začátku jste výsledkem zklamaní, pak rozpačití, ale nakonec dojdete k závěru, že pokus nejspíš dopadl nejlépe, jak mohl. Takhle nějak by se z jaderně-chemického pohledu dal shrnout můj výjezd do zahraničí.

Další obory