Chemie

Jaderná chemie - specializace v aplikované jaderné chemii

Jaderná chemie - specializace v aplikované jaderné chemii Chemie

Popis oboru

Máš zájem stát se vyhledávaným odborníkem v aplikaci moderních jaderných metod v chemickém výzkumu i praxi? Přijď k nám na katedru jaderné chemie studovat specializaci Aplikovaná jaderná chemie, součást oboru Jaderná chemie, který navazuje na bakalářské studium Jaderně chemické inženýrství. V tomto oboru jsou rozvíjeny poznatky nezbytné k aplikaci jaderných metod, radionuklidů a ionizujícího záření ve vědě a technice.

Posluchači si mohou volit přednášky zaměřené na přípravu, analýzu a použití radioaktivních látek a jaderných materiálů, použití radiačně chemických metod a chemii jaderně palivového cyklu.

Studijní plány

oficiální podobu studijních plánů pro tento akademický rok obsahuje

Bílá kniha

Proč právě na Jaderce?

Nalezneš široké uplatnění v základním i aplikovaném výzkumu, v chemickém průmyslu, v energetice, zejména jaderné, ve zdravotnictví, při kontrole i ochraně životního prostředí a v komerční sféře. Hlavní výhodou studia oboru Jaderná chemie je taková, že si sám určíš míru a směr svojí specializace!

Zeptej se

Nevíš, který z oborů na Jaderce je pro tebe ten pravý? Chceš vědět, kolik studentů obor úspěšně dostuduje? Zajímá tě, čím se tento obor liší od toho na jiné vysoké škole?
Jsme připraveni ti odpovědět. Zkus se zastavit u garanta tvého oboru nebo napiš přímo studentovi a získej informace z první ruky.

Kontaktní osoba oboru

Články k oboru

"Jaderný chemik" má dobrý zvuk

Chemie je na ČVUT vyučována již 200 let, přesněji od roku 1806 (100 let od založení české stavovské školy F. J. Gerstnerem), kdy na Českém stavovském polytechnickém ústavu byla ustavena dvě oddělení: matematické a chemické. Po vzniku VŠCHTI v rámci ČVUT ve 20. letech minulého století a jeho vyčlenění ze svazku ČVUT jako samostatné VŠCHT v 50. letech nese standartu chemie na ČVUT právě Katedra jaderné chemie (KJCH) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI).

První a druhé místo v soutěži ČNS a ÚJV Řež míří na KJCH

V soutěži o nejlepší bakalářskou práci v oblasti mírového využívání jaderné energie pořádané Českou nukleární společností a ÚJV Řež, a.s., se umístil na prvním místě Bc. Tomáš Rosendorf, student navazujícího magisterského studia oboru Jaderná chemie na katedře jaderné chemie, s prací na téma: „Difúze vybraných aniontů kompaktovaným bentonitem“.

Cesty studentů oboru

Stáž v rámci Dalton Nuclear Institute v Manchesteru

Pokud nepatříte mezi zběhlé chemiky, může se Vám při experimentu stát, že necháte zreagovat Vámi zvolené výchozí látky, případně to všechno ozáříte / hodíte do toho něco ‚svítícího‘ (přesně jak to máme na katedře jaderné chemie rádi), ale místo očekávaného produktu dostanete něco úplně jiného. Ze začátku jste výsledkem zklamaní, pak rozpačití, ale nakonec dojdete k závěru, že pokus nejspíš dopadl nejlépe, jak mohl. Takhle nějak by se z jaderně-chemického pohledu dal shrnout můj výjezd do zahraničí.

64. sjezd asociací Českých a Slovenských chemických společností

Letošní sjezd chemických společností byl už dopředu mnoha účastníky zatracován, neboť jeho konání bylo zastíněno dalšími konferencemi, jako byl v témže termínu seminář Radioanalytických metod IAA´12 nebo jako bude srpnové EuCheMS (Sjezd evropských chemických společností) v Praze. Tento ročník sjezdu se konal v historickém univerzitním městě Olomouc a účast přislíbilo i nemnoho zahraničních hostů.

Další obory