Informatika

Matematická informatika

Matematická informatika Informatika

Popis oboru

Uvažuješ o kariéře v IT, ale programování vnímáš jako tvůrčí proces, nikoliv jako bezduchou produkci tisíců řádek kódu? Hledáš školu, která ti mimo praktických zkušeností s programováním poskytne i dostatečný teoretický základ? Pak jsi tělem i duší matematickým informatikem! Cílem studia nebude jen ovládání konkrétních technologií, ale důraz je kladen spíše na samostatné tvůrčí myšlení, kvalitní analýzu řešeného problému a orientaci v současných trendech IT.

Během tříletého bakalářského studia oboru Matematická informatika získáš výborný matematický základ, všeobecný přehled vysokoškolské fyziky a samozřejmě absolvuješ teoreticky i prakticky orientované informatické předměty. Základní studijní plán doplňuje široké spektrum volitelných předmětů, které umožňují znalosti rozšířit a dále prohloubit. Závěrem této fáze studia je bakalářská práce, v níž můžeš aplikovat znalosti na reálný problém z praxe, například zpracování obrazových dat z MRI nebo vývoj SW pro mainframe. Stejně dobře si ale můžeš zvolit téma z teoretické informatiky a věnovat se ve své bakalářské práci ryzí matematice třeba i jen s tužkou a papírem. V navazujícím magisterském studiu už tě čekají pouze matematicko-informatické předměty a výzkum v rámci tebou zvoleného tématu.
 
Při studiu oboru Matematická informatika můžeš spolupracovat s výzkumnými skupinami působícími na KM, viz Matematika. Program je zejména úzce propojen s výzkumem skupiny TIGR.
 

Od školního roku 2012/2013 došlo ke sloučení zaměření Softwarové inženýrství a matematická informatika a Tvorba softwaru na obor Matematická informatika. (Ještě dříve se zaměření Softwarové inženýrství a matematická informatika jmenovalo Softwarové inženýrství.)

Galerie

Studijní plány

oficiální podobu studijních plánů pro tento akademický rok obsahuje

Bílá kniha

Proč právě na Jaderce?

Tento obor je jedinečný tím, že vychovává špičkové matematiky, kteří rozumějí moderním informačním technologiím, i špičkové programátory, kteří rozumějí matematice.


Zeptej seNevíš, který z oborů na Jaderce je pro tebe ten pravý? Chceš vědět, kolik studentů obor úspěšně dostuduje? Zajímá tě, čím se tento obor liší od toho na jiné vysoké škole?
Jsme připraveni ti odpovědět. Zkus se zastavit u garanta tvého oboru nebo napiš přímo studentovi a získej informace z první ruky.

Kontaktní osoba oboru

Student

Články k oboru

TIGŘí počítání

Na katedře matematiky FJFI píšeme TIGR s měkkým i. Jde totiž o skupinu teoretické informatiky (Theoretical Informatics Group). Čemu se věnuje? To vám právě chceme prozradit.

Matematické modelování a inženýrská informatika

Vyšlo v Pražské technice 2007/06 Jedná se o magisterská zaměření Matematické modelování, Softwarové inženýrství a Tvorba software a bakalářské zaměření Praktická informatika. Vynikajícím absolventům inženýrského studia nabízí katedra doktorské studium oboru Matematické inženýrství se zaměřením na matematické modelování a informatiku.

Hyperion Cluster

Již více než deset let uběhlo od okamžiku, kdy kolegové na Katedře matematiky (KM) FJFI začali budovat sadu počítačů určených pro výuku paralelních algoritmů a experimentování s úlohami paralelního programování. V současnosti pracujeme s výkonným kompaktním clusterem, který jsme pojmenovali „Hyperion Cluster“.

Soutěž o logo Katedry matematiky

Zapojte se i vy do soutěže o logo Katedry matematiky. Logo bude použito jako symbol KM poprvé na nových webových stránkách, které budou slavnostně uvedeny do provozu počátkem zimního semestru 2011-2012.

Cesty studentů oboru

Konference CANT v belgickém Lutychu

Program byl velmi nabitý: každý den se začínalo nejpozději v devět hodin ráno a konec byl okolo půl sedmé večer, což mi osobně mimochodem trochu připomínalo základní blok studia na FJFI :-).

Další obory