Výstava - Does the EU have enough human potential for the nuclear renaissance?

Pod záštitou europoslance Pavla Poce se v budově Evropského parlamentu v Bruselu konal seminář diskutující otázku vzdělávání v oblasti jaderné energetiky. Součástí semináře byla taky výstava věnována 20. výročí školního reaktoru VR-1, který provozuje Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, a vzdělávání a personálním požadavkům společnosti ČEZ.

Během semináře vystoupili Alena Gajdůšková, Ute Blohm-Hieber, Ľubomír Sklenka, Kiril Ribarov a Jean-Claude Gauthier, kteří se ve svých prezentacích zabývali vzděláváním v oblasti jaderného inženýrství, renesancí jaderného průmyslu a rostoucí potřebou nových inženýrů.

V rámci výstavy se návštěvníci seznámili s výukou na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské, kterou svým posluchačům poskytuje v oblasti Jaderného inženýrství, historií spouštění reaktoru a modernizacemi, které se na reaktoru provedly během 20 let provozu. Reaktor je klíčovým zařízením, které bylo vybudováno jako pomůcka pro vzdělávání odborníků a toto poslání velmi dobře plní i dnes. Pro návštěvníky, kteří chtěli pochopit, jak takový jaderný reaktor funguje, byl připraven interaktivní model reaktoru. Část výstavy byla věnována také Katedře fyzikální elektroniky, která se mimo jiné zabývá technologií hologramů, a pro tuto výstavu připravili hologramy s jadernou tématikou.

Kromě vzdělávání studentů Katedry jaderných reaktorů jsou pořádány také vzdělávací kurzy pro studenty z ostatních českých i zahraničních univerzit.