Medicínská fyzika na Tomsk Polytechnic University
O životě a studiu na Sibiři.
O životě a studiu na Sibiři.
Pokud nepatříte mezi zběhlé chemiky, může se Vám při experimentu stát, že necháte zreagovat Vámi zvolené výchozí látky, případně to všechno ozáříte / hodíte do toho něco ‚svítícího‘ (přesně jak to máme na katedře jaderné chemie rádi), ale místo očekávaného produktu dostanete něco úplně jiného. Ze začátku jste výsledkem zklamaní, pak rozpačití, ale nakonec dojdete k závěru, že pokus nejspíš dopadl nejlépe, jak mohl. Takhle nějak by se z jaderně-chemického pohledu dal shrnout můj výjezd do zahraničí.
Když jsem byl mladší, léto bylo většinou ve znamení odpočinku od školy a trávení času na brigádách, jejichž plody jsem posléze utratil za výlety nebo posezení s kamarády. Pak jsem přišel na Jaderku a začaly se mi otevírat nové možnosti. Asi ta největší příležitost, kterou jaderňák může zkusit, je přihlásit se na Summer student programme v CERNu. Chvilku to trvalo, ale když mi po mém čtvrtém pokusu konečně přišel email, který začínal slovem „congratulation!“, byl jsem radostí bez sebe.
Letní školy jsou zkrátka a dobře fajn, přestože si kvůli nim musíte většinou ukrojit část prázdnin, nebo zkrátit zkouškové. Některé dokonce moc fajn. A některé jsou jednoduše nezapomenutelné, jak po stránce formální, tak i neformální, a tedy probíhají přesně tak, jako tomu bylo (a podle zvěstí pokaždé bývá) v Erice.
Při své dubnové studijní návštěvě v CEA (Commissariat à l'Énergie Atomique) Cadarache, francouzském centru pro jadernou energii a alternativní zdroje, jsem nejen získal podnětné připomínky zahraničních odborníků ke své diplomové práci, ale také jsem navštívil staveniště obrovského mezinárodního termojaderného reaktoru ITER. Měsíc před odevzdáním si student nemůže přát větší posílení motivace.
Tu a tam se člověku naskytne příležitost, kdy si může vybrat, kudy povedou jeho příští životní kroky. Jedno z těch méně významných je i rozhodnutí, zda odjet na rok do ciziny a poznat svět jinde, nebo včas dokončit vysokou školu. Toto rozhodnutí přede mnou stálo, když jsem zapřemýšlel o vycestování za hranice v rámci programu Erasmus+.
Minulý rok jsem si sbalila svých pár švestek do ranečku a odjela na celý rok na dálný sever – do Osla. Těšila jsem se, až si i já v deníčku odfajfkuji skvělé zážitky. A aby mi v Oslu nebylo smutno a abych se během dlouhých zimních večerů nenudila, bylo dohodnuto, že bych mohla začít spolupracovat s prof. Bravinou z Department of Physics na UiO na jejích výpočtech. I stalo se.
Podpísaním rámcovej Dohody o spolupráci medzi ESA a Slovenskou republikou sa slovenským občanom otvorili dvere aj pre študijné a odborné pobyty v zariadeniach ESA. Prinášame Vám článok prvého slovenského študenta, ktorý takýto pobyt absolvoval: Václav Pejchal a jeho letná stáž v holandskom technologickom centre ESTEC.
Zdravím naší fakultu z francouzského Tours. Jsem student katedry materiálů a rozhodl jsem se čtvrtý ročník studia strávit ve francouzském Blois nedaleko Paříže. Všechno začalo nevinně, pravděpodobně u piva někde na Strahově, a najednou jsem byl ve Francii.
Co všechno navštívil student prvního ročníku doktorandského studia.