Konference v maďarském Balatonlelle

Ve dnech  4. – 7. července 2000 jsem se zúčastnil mezinárodní vědecké konference s názvem Information Theory in Mathematics konané v maďarském městečku Balatonlelle.

Na cestu jsem se vydal v neděli 3. července nočním vlakem do Budapešti a cesta s novomanželským párem z Argentiny a dvěma anglickými studentkami byla velice zajímavá. Škoda jen, že argentinský pár musel vystoupit na hranicích se Slovenskem, neboť neměl slovenská tranzitní víza. K Balatonu jsem po přestupu v Budapešti dorazil  v pondělí kolem dvanácté hodiny a protože oficiální program konference začínal až večerním slavnostním zahájením, měl jsem celé odpoledne na prohlídku Balatonlelle a vyzkoušení teplých balatonských vod.

Ubytování bylo zajištěno v celkem pěkném hotelu typu ROH, všechny drobné nedostatky však byly zcela nahrazeny vynikající maďarskou kuchyní. Ochutnali  jsme spoustu  maďarských specialit a zejména místní lahůdka candát na desatero způsobů a vína z okolních sopečných svahů zaměatnávaly naše chuťové pohárky.

Konference se zúčastnil až neočekávaný počet  největších odborníků (i několik ze zakladatelů) na teorii informace z celého světa, např.  Shun-Ichi Amari,  T. Cover, J. Körner, I. Csiszár, A. Barron, M. S. Srivastava a další. Bylo pro mne velice zajímavé setkat se se všemi těmito osobnostmi už jen proto, že není jednoduché potkat je všechny na jednom místě. Také jsem měl možnost po čase mluvit se dvěma studenty z Technické univerzity v Budapešti, s kterými se znám z týdeního matematického semináře konaného v německém Oberwolfachu.

Vyslechl jsem několik velice zajímavých příspěvků, několik pro mne naprosto nesrozumitelných přednášek, jedno večerní filosofické zamyšlení indického matematika M. S. Srivastavy, v pátek jsem vystoupil s příspěvkem On the Newcomb-Benford law in models of statistical data a program konference se pomalu blížil k závěru. Zbývalo už jen několik referátů, večerní slavnostní ukončení s další spoustou kulinářských lahůdek a návrat domů. Využil jsem ještě průvodcovské nabídky zmíněných maďarských studentů a strávil sobotu nádhernou prohlídkou hlavních turistických zajímavostí Budapešti. Nočním vlakem jsem se vrátil do Prahy, kde moje cesta v neděli dopoledne skončila.

Konference pro mne byla velice přínosná nejen v oblasti vědecké, ale hlavně v oblasti společenské. Seznámil jsem se se spoustou zajimavých lidí, potkal několik kamarádů a strávil týden se svým školitelem dr. Vajdou, takže jsme si konečně mohli najít čas popovídat si i o věcech nesouvisejících s matematikou. Zejména na naše noční posezení na břehu jezera, s hvězdami nad hlavou, s vyprávěním životních zkušeností nad sklenkou becherovky, se nedá nikdy zapomenout. 

Tomáš Hobza, katedra matematiky

Příspěvek z roku 2000.

Galerie

Související studijní obory na Jaderce

Matematické inženýrství Bc. Ing. Matematika

Vhodná kombinace teoretické přípravy s inženýrskou praxí, která je u nás zcela ojedinělá.

Matematická informatika Bc. Ing. Informatika

Obor vychovává matematiky, kteří rozumějí počítačům, i programátory, kteří rozumějí matematice.

Matematické inženýrství Matematika

Matematika rozvíjí logické myšlení, a proto se matematický inženýr uplatní všude.

Aplikované matematicko-stochastické metody Bc. Ing. Matematika

Pokud tě baví matematika v aplikacích, pak je tento obor právě pro tebe.

Zaujal vás tento článek? Podělte se o něj s ostatními!