Studuje u nás

Bc. Jana Vacková

Mé jméno je Jana Vacková a na Jaderce studuji v pátém ročníku nejmladší matematický obor s názvem Aplikované matematicko-stochastické metody (AMSM).

O Jaderce jsem se dozvěděla čirou náhodou v maturitním ročníku, když jsem na internetu hledala, kam bych si ještě tak mohla podat přihlášku. Mnoho lidí mi prorokovalo studium matematiky, propagovali však MatFyz, a tam jsem opravdu nechtěla. Od mala jsem totiž snila o studiu práv, byť byla matematika vždy mým oblíbeným předmětem a já v ní dobrá. Přihlášku jsem odeslala nakonec i na Jaderku a dále to neřešila. Postupem času mi však začalo docházet, že mi matematika bude chybět a že než se učit, co kdo z filozofů vymyslel, že raději budu vymýšlet něco sama. A jelikož mě lákala matematika, ale prakticky zaměřená, zvolila jsem můj stávající obor - AMSM.

I stalo se a já v září roku 2012 nastoupila do prváku na nejlepší školu, kterou jsem si jen mohla vybrat. Kromě skvělého vzdělání, které tady získávám každým dnem, mi naše fakulta dala spoustu cenných přátel na celý život, a to je k nezaplacení.

Studium tady ale není jednoduché. V prváku bylo nejtěžší přejít na nový systém studia a přiznat si fakt, že krom umu a píle je to celé také o organizaci svého volného času. Ve druháku nás zase strašily analýzy, i když „jen“ typu B, tedy méně teorie, ale o to více se po nás chtělo příkladů a inovativního myšlení. Tady jsem si také potvrdila, že jsem si vybrala správný obor – analýzy mě bavily moc.

V rámci základního studia musí i budoucí matematik absolvovat řadu fyzikálních předmětů a lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem z toho měla radost. Ba co víc, poslední hotovou zkouškou z fyzikálního předmětu mi spadl obrovský kámen ze srdce. Zpětně jsem ale ráda, že jsem si tím musela projít. Člověk totiž získá rozhled a ještě o to raději se vrací od fyziky plné odhadů k exaktní matematice.

Ve třetím ročníku jsem se již konečně dostala ke svému oboru. Vždy mě zajímala vědecká činnost doc. Mgr. Milana Krbálka, Ph.D., tedy modelování dopravních systémů, a tak jsem projevila zájem o psaní bakalářské práce na téma z této problematiky. Měla jsem to štěstí, že si mě pan docent vzal pod svá křídla a já tedy dělám to, čím jsem si přála se zabývat již od té doby, kdy jsem se rozhodla, že sem nastoupím. A toho si moc vážím.

Co se týče mých mimoškolních aktivit, není jich málo. Mým velkým koníčkem je hudba. Od mala hraji na příčnou flétnu, a tak jsem po příchodu do Prahy hledala místo, kde bych se mohla vyžít tímto směrem. Říká se, že kdo hledá, najde. Tak jsem našla i já, a to Akademický orchestr ČVUT, kde hraji již pátým rokem. Kromě koncertů v České republice jsem měla možnost zahrát si díky AO ČVUT i v Cambridge ve Velké Británii, což byla další skvělá životní zkušenost. 

Vždy mě bavila i realizace po slohové stránce, a tak jsem během druhého ročníku projevila zájem o vypomáhání ve fakultním časopise Corpus Omne. Den se se dnem sešel a já se stala jeho šéfredaktorkou, kterou jsem měla tu čest být více než dva roky. Moc mě tato činnost bavila, nicméně již bylo třeba předat štafetový kolík mladším spolužákům. Všechna dosud vydaná čísla CO můžete nalézt na su.fjfi.cvut.cz.

Mezi mé další aktivity patří pomáhání studentům prvního ročníku z pozice tutora a stolní tenis v rámci našeho fakultního sportovního týmu Tralalalala. Pokud mi moje životní tempo dovolí na chvíli zpomalit a odložit skripta, tak ráda sáhnu po dobré knize. Ráda také trávím čas se svými přáteli a rodinou. Hlavu si nejlépe vyčistím při běhu.

Co se týče mých plánů do budoucna, chtěla bych v nejbližší době složit státní závěrečnou zkoušku. A co bude dál? To se ještě uvidí, nechám se překvapit. :-)


Galerie