Absolvent Jaderky

Bc. Lubomír Bureš

Když člověk vyrůstá prakticky ve stínu temelínských věží a zároveň ho baví matika a fyzika, tak mu svým způsobem moc možností nezbývá. No, trochu přeháním, dlouhou dobu jsem vlastně chtěl jít na MatFyz, ale to bylo způsobeno zejména mou chybnou představou o ČVUT a neznalosti Jaderky. Nakonec jsem se tedy v oktávě rozhodoval mezi fyzikou na MatFyzu a nějakou formou fyziky na Jaderce. A protože jsem tehdy zrovna absolvoval Jadernou maturitu a poměrně se mi zamlouvala možnost jít pracovat do JETE, zvolil jsem jako svůj VŠ obor jaderné inženýrství na FJFI.


Prvák byl hrozivý, všechno bylo nové a spolužáci ‚padali jak mouchy‘, ale člověk přečkal první zkouškové, druhé a najednou si připadal jako král. Z toho omylu mě rychle vyvedl druhák, který o řád navýšil náročnost studia, a všechno pak vykulminovalo v prvním semestru třeťáku, který byl opět o kus náročnější, ač už se to zdálo prakticky nemožné. V té době už jsem se ale na Jaderce už nějak rozkoukal a k řádnému studiu jsem si v létě po druháku přidal Letní univerzitu v Temelíně (i když má chuť jít dělat operátora již nějak opadla) a třítýdenní stáž v Řeži v oboru gama spektrometrie v oddělení dr. Wagnera.


Zatímco kolem mne probíhal třeťák, začal jsem se věnovat své bakalářské práce zaměřené na problematiku validace výpočetních kódů v reaktorové fyzice a můj vedoucí mě inspiroval k přemýšlení nad možností odejít po bakaláři do zahraničí. Možnost studovat mimo ČR mě zaujala již jako středoškoláka, ale protože na bakalářské studium člověk těžko shání stipendia, poměrně rychle jsem tuto ideu zavrhl.


V průběhu studia na FJFI jsem se postupně sžil s nápadem, že v magistru vycestuji na půl roku či případně celý rok. Jenže shodou náhod ale zrovna v době, když mi vedoucí ‚nasadil brouka do hlavy‘, měla na Jaderce přednášku její absolventka Ing. Petra Malá, která v současné době pracuje jako doktorandka ve výzkumném institutu PSI ve Švýcarsku. Přednáška se týkala možnosti studovat ve Švýcarsku magisterský program jaderného inženýrství, přičemž v rámci přihlášky člověk může zažádat i o stipendium. Protože jsem neměl co ztratit, řekl jsem si ‚proč ne?‘ a podal si přihlášku na École polytechnique fédérale de Lausanne.


A tak jsem v září 2016, po absolvovaném třeťáku, letní třítýdenní stáži v Ústavu sjednocených jaderných výzkumů v ruské Dubně a samozřejmě zářijových státnicích, úspěšně zakončil studium na FJFI a začal studovat ve Švýcarsku, naplněný směsicí obav a očekávání toho, co leží přede mnou…
Závěrem bych chtěl poznamenat, že jestli jste si Jaderku už vybrali anebo nad tím teď váháte, ani na okamžik nepochybujte o tom, že je to skvělá škola. Kromě očekávatelné tuny vědomostí získáte návdavkem úplně nový přístup k problémům (přesně jak prorokoval Ing. Škoda na přípravném týdnu), spoustu zážitků, známostí a samozřejmě skvělých příležitostí. A to za to stojí ;-).

 


Galerie