Studuje u nás

Bc. Martin Flusser

Ahoj, jmenuji se Martin a jsem absolventem bakalářského oboru, který se dnes jmenuje Aplikovaná informatika. V současnosti studuji 2. ročník navazujícího magisterského studia oboru ASI na FJFI a také spolupracuji s organizací CERN, kde zvažuji doktorské studium.

Výběr vysoké školy pro mě nebyl vůbec jednoduchý. Studoval jsem technické lyceum na Smíchovské střední průmyslové škole (v Praze), kde jsem jako maturitní projekt, ve spolupráci s FS ČVUT, instaloval Foucaltovo kyvadlo.  Zalíbení jsem našel v počítacích, technice, fyzice i matice, a tak v úvahu připadaly celkem 4 fakulty, a já nevěděl, kterou si zvolit. Přestože například FEL se nejvíce podobal mé střední škole a robotika pro mě byla velmi lákavá, s FS jsem měl dobré zkušenosti a navázanou spolupráci, tak nejlepší dojem ve mě zanechala atmosféra a lidé z Fyzikálního týdne a přípravných kurzů matiky a fyziky na FJFI.

Tento obor jsem si vybral hlavně kvůli svému zájmu o obor informačních technologií a programování, ale i kvůli široké výuce anglického jazyka, který pro mě osobně byl s tehdejší znalostí velkou výzvou.

S těžkými začátky na nové škole mi hodně pomohly počáteční akce. Jedna se jmenuje víkendovka, kterou pořádají starší studenti a při které si užijete trochu přemýšlení, pokoříte nějakou ty výzvu a hlavně si užijete hodně legrace. Tou druhou je přípravný týden. Ten už probíhá ve školních lavicích a lehkou a relativně zábavnou formou vás po nejdelších životních prázdninách připravují na vysokoškolské tempo.

Poté co přežijete první rok, vám bude odměnou osobní přístup vyučujících a „rodinné“ prostředí školy. Díky nižšímu počtu studentů znají vyučující docela dobře své studenty a dávají si záležet na tom, aby látku opravdu pochopili. Vztah studentů a vyučujících je velmi dobrý a to vytváří skvělé prostředí pro výuku i výzkum. Já osobně jsem byl ve třetím ročníku členem skupiny TIGR (Theoretical Informatics GRoup) kde jsem psal bakalářskou práci. Několik lidí z TIGRu mě v předchozích letech učilo a bylo opravdu skvělé, když mě přijali jako svého kolegu.

Za největší přínos studia považuju zdokonalení se v oboru IT (zejména programování), anglickém jazyku a hlavně matematických disciplínách, které mi zlepšily způsob uvažování a naučily mě analytickému přístupu.

I když studium na FJFI je často považováno za časově náročné, během studia pravidelně jezdím jako vedoucí na dětské tábory, také jsem jel jako sportovní instruktor na letní a zimní školu v přírodě s prvním stupněm ZŠ. A protože i během semestru se člověk nemůže jen dokola učit, tak jsem si udělal čas na sporty jako: fotbal, softball, brusle, stolní tenis, běh, kolo, badminton a mnoho dalších. Díky výuce a sportovním kurzům ČVUT jsem se naučil základy golfu a windsurfingu.

Vzhledem k tomu, že APIN je bakalářský obor (nemá magisterskou návaznost) a studium mě bavilo, začal jsem ve třetím ročníku řešit, jaké si vyberu následné magisterské studium. Vhodnými obory pro návaznost se například ukázala otevřená informatika na FELu a také studium na FITu (tuším, že měli snad jen jeden otevřený obor). Věřím, že na oba tyto obory jsem byl z Jaderky dostatečně připraven a bez větších problémů bych tam došel k magisterskému titulu. Ale po pár letech na Jaderce a vyslechnutých zkušenostech od kamarádů z jiných škol jsem pochopil, že Jaderka je to nejlepší, co si můžu ke studiu zvolit. Proto jsem se rozhodl podat přihlášku na obor Aplikace softwarového inženýrství na FJFI (nutno skládat přijímačky) a jako pojistku jsem podal ještě přihlášku na FEL a FIT. Přijímačky na FEL a FIT nejsou pro absolventa APINu vůbec problém. Na přijímačky na FJFI jsem se poctivě připravil, protože jsem z nich měl opravdu respekt. Nakonec se snaha vyplatila. V důsledku změny oboru jsem musel dostudovat několik předmětů, což znamená magisterské studium na 3 roky.

Upřímně můžu říct, že jsem rád za to, kde dnes jsem a co dělám. Doufám, že ti tento příspěvek alespoň trochu pomůže třeba s výběrem školy a přeju hodně štěstí. Pokud máš jakýkoliv dotaz, neváhej napsat, rád ti odpovím (flussmar@fjfi.cvut.cz).

Příspěvek z roku 2015.


Galerie