Absolvent Jaderky

Ing. Martina Žáková

Ahoj, jmenuji se Martina Žáková a na FJFI jsem vystudovala obor Fyzika a technika termojaderné fúze (FTTF), což je tak trochu převlečená fyzika plazmatu. Momentálně pokračuji v doktorském studiu oborem Fyzikální inženýrství, kde se zabývám především Particle-in-cell modelováním laserového plazmatu a laserem řízených iontových svazků se zaměřením na snížení jejich divergence (rozbíhavosti) pomocí pokročilých designu terčů (průhyby, nanostruktury…), nebo vkládáním fokusujících zařízení do dráhy svazku (solenoidy, kvadrupolové magnety,…). Právě nízká hodnota divergence je nesmírně důležitá pro budoucí aplikace, protože, laicky řečeno, dělá svazek přesnějším a kvalitnějším. Laserem řízené iontové svazky jsou generovány interakcí laserového pulsu s pevným, většinou velmi úzkým (micro/nano-metrovým), terčem a mají obrovské spektrum aplikací. S jejich pomocí se dají vyvíjet lékařská diagnostická zařízení a technologie určené pro léčení rakovinotvorných nádorů (tzv. hadronová terapie), vytvářet tzv. „rychlé zapálení“ inerciální termojaderné fúze, testovat nové materiály, nebo studovat jaderné interakce a mnoho dalšího. Na tématu pracuji od začátku třetího ročníku v rámci mezinárodního projektu Extreme Light Infrastructure (ELI) a zažila jsem tak různé vědecké konference doma i v zahraničí, letní školy a další zajímavé spolupráce. Díky projektu ELI-Beamlines se Česká republika může chlubit nejvýkonnějším laserem na světě o výkonu 10 PW (výkon jaderné elektrárny Temelín je pět-milionkrát menší) a energií 200-300 J v 20-30 femtosekundových pulsech s opakovací frekvencí 0.1 Hz!
 
V rámci jaderné fakulty jsem si vybrala obor Fyzika a technika termojaderné fúze a nelituji toho. Je to perfektní skloubení experimentu, fyzikální teorie a modelování plazmatu. V zádech má toto zaměření vlastní tokamak GOLEM ve sklepeních Jaderky. Studenti také často chodí na tokamak COMPASS (FZÚ AV ČR), na kterém se momentálně zabývají např. run-away elektrony a výrazně tak pomáhají k řešení problémů ITERu. Na lasery se ale také nezapomíná, a tak je krom projektu ELI nasnadě zmínit také blízké HiLASE nebo PALS. Na FTTF se ale můžete profilovat i na inerciální termojadernou fúzi, pinče (jeden z nich je třeba na FELu) nebo modelování + aplikace fyziky plazmatu, což je i můj případ. Dokonce jsou tu předměty materiálové (co kdyby se ta fúze už povedla, že?) a zabrousí se i do reaktorů a energetiky. Ať už se ale rozhodnete jakkoliv, toto zaměření Vám dá široký rozhled a možnost stát u zrodu něčeho zcela nového, ať už to je to například projekt ELI nebo ITER!
 
Ano, v prvních pár semestrech (především v základním studiu) budete muset zabrat, ale jak se říká, nejhorší smrt je na zděšení. A zvládnout se to dá! …Pokud máte nějaké dotazy, vážné i nevážné, ráda je zodpovím;)

Příspěvek z roku 2014.


Galerie