Studuje u nás

Ing. Tomáš Rosendorf

Ahoj, jmenuji se Tomáš Rosendorf a momentálně studuji magisterský obor Jaderná chemie na katedře jaderné chemie, kde se věnuji problematice migrace radionuklidů v inženýrských bariérách hlubinného úložiště vysoce radioaktivního odpadu.

Když jsem se dostal do maturitního ročníku na Akademickém gymnáziu v Praze, přemýšlel jsem, jak nejlépe prouhloubit své znalosti v chemii a jak najít bližší vztah k ostatním přírodním vědám a matematice, s kterou jsem na střední škole měl jediný problém: že mě nebavila. Chtěl jsem volit tak, abych v budoucnu nelitoval, ale abych se ani neflákal. Navštívil jsem dny otevřených dveří na Vysoké škole chemicko-technologické a myslel jsem, že mám jasno. Nápad podívat se na den otevřených dveří fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské se zrodil z poloviny ze srandy (provokace) a z poloviny k získání alespoň základních informací o tokamaku, resp. jaderné fúzi, kterou jsem zmiňoval ve své studentské seminární práci na chemii.

V den otevřených dveří jsem navštívil Golema, školní tokamak, a i když jsem z něj byl nadšený, nedovedl jsem si představit, že bych se stal novodobým rabínem Löwem, který by Golema pravidelně v průběhu dalšího studia oživoval. Byl jsem téměř na odchodu, když jsem si všiml menšího stánku a tam tučným písmem bylo napsáno "Jaderná chemie"?!

"Chemie na ČéVéUůTé, vážně???!"

Zvědavost mi nedala a začal jsem se tam bavit s tehdejším bakalantem Petrem, který mě po třetím a čtvrtém patře Břehovky (katedře jaderné chemie) provedl a seznámil mě s tématem jeho bakalářské práce. Nejvíce mě tehdy zaujal individuální přístup ke každému studentovi a pak tzv. červená laboratoř - B301 a její vybavení. Tehdy jsem ještě netušil, že se stane mým hlavním zázemím - pevností při vypracovávání experimentální části bakalářské práce a výzkumného úkolu.

I přes to, že jsem pár profesorů na humanitním gymnáziu překvapil, od toho dne jsem věděl, že jen a pouze jaderná chemie, ať už ta vědní disciplína znamenala tehdy cokoli!

Studium na Jaderce začalo v polovině září 2011 na Trojance přípravným (nultým) týdnem, který mě zprvu vyděsil, ale zpětně jej hodnotím jako dobrou psychickou průpravu na další studium. První týden byl ve volnějším tempu, protože většina výuky v prvním a druhém ročníku chemie probíhá na Přírodovědecké fakultě UK, která začíná až v říjnu. Už od prvního semestru jsem začal nacházet cestu zpět k matematice, která se stala mým nejoblíbenějším předmětem, společně s cvičením z Mechaniky (nezapomenu na dobrovolné konzultace "do zavíračky" s cvičícím Michalem Z. a dále s dalšími 3, někdy až 5 spolužáky). Začátky studia byly náročné. První a polovinu druhého ročníku bych výstižně popsal jako "přebíhání mezi Albertovem a Břehovkou, s občasným zastavením na Trojance" a nebylo tedy překvapením, že chemici chodili pozdě všude! Ale na to si každý budoucí jaderný chemik dřív nebo později zvykne! :-)

I když jsem v prváku navštívil většinu celofakultních akcí (kromě víkendovky), cítil jsem dluh vůči vlastní katedře, že jsem vynechal její uvítací výlet. Tento dluh jsem snad splatil už následující jaro, když jsem se ujal pořádání katederních výletů a rozšířil je i na jarní termíny. Do prosince 2015 jsme společně s Klubem studentů jaderné chemie (KluS) prochodili dohromady něco málo přes 100 km, ale co víc bylo důležité, že jsme k sobě našli cestu a stali jsme se tak i mimo Břehovku / Jaderku přátelé skrz ročníky!

Studium na Jaderce si užívám od prváku a stalo se s výbornými lidmi součástí mého života víc, než bych si mohl asi na jiné škole vůbec představit! Hrál jsem dvakrát divadlo na Jaderné fúzi (ples fakulty) a aktivně jsem se účastnil obou Nocí na Jaderce, kde si mě můžete pamatovat jako zmrzlináře. Momentálně jsem v 5. ročníku a díky své vedoucí výzkumného úkolu se mi naskytla možnost vypracovávat diplomovou práci v ÚJV Řež, a. s., kde navazuji na problematiku, kterou jsem započal už v bakalářském studiu, kdy má bakalářská práce byla oceněna právě pracovníky ÚJV a Českou nukleární společností (ČNS) na tradičním 14. Mikulášském setkání Mladé generace ČNS v Brně.

Studentům na katedře jaderné chemie se otevírá brána do světa vědy už v raném počátku studia, ta má brána se otevřela účastí na velké Radiochemické konferenci v Mariánských lázní (květen 2014, viz fotka), na jejíž organizaci se katedra přímo podílí a kde se každý 4. rok schází více než 300 odborníků z různých koutů světa! Od listopadu 2015 se podílím na přípravách 68. sjezdu českých a slovenských chemických společností, který se uskuteční v září 2016.

Na závěr bych dodal, že když jsem se začal podílet na propagaci katedry a Jaderky, jedna z prvních reakcí na dnu otevřených dvěří jedné z uchazeček o studium bylo nadšení z červené laboratoře - úplně jsem si na sebe vzpomněl, jak jsem stál na druhé straně toho malého stánku, který se za ty roky trochu zvětšil, a seznamoval jsem se prvně s jadernou chemií. Na první pohled to není moc, někomu by to mohlo přijít i málo, ale je dobré hned na začátku vysokoškolského studia mít nadšení a zápal pro maličkosti spojené se studiem a vědou, vždyť i prostředí ve kterém se vzděláváme a bádáme je pro náš vývoj důležitý! Pokud i to málo bude stačit k tomu, že se k nám přidá další nadějná jaderná chemička / jaderný chemik, mohu být spokojen, že jsem někomu dalšímu předal tu chuť na Jaderce studovat a pomohl se správně rozhodnout!

Zároveň se sluší poděkovat Petrovi, ze kterého se za ta léta stal nadějný doktorand, že mě během dne otevřených dveří pro studium na Jaderce nadchnul a musím poděkovat i ostatním za nádherných 5 let!

Pokud máte otázky ohledně studia, napište mi na mail tomas.rosendorf[zavináč]fjfi.cvut.cz nebo využijte kontaktního formuláře u oborů Jaderně chemické inženýrství (od roku 2016 Jaderná chemie) a Jaderná chemie - specializace chemie životního prostředí.

 

Příspěvek z ledna 2016.

Pozn. 14. června 2016 se stal Tomáš Rosendorf inženýrem a od října natupuje na doktorské studium.

 


Galerie