Studuje u nás

Ing. František Batysta

Jaderňákem jsem se stal před necelými dvěma lety, avšak Jaderku jsem poznal již jako středoškolák prostřednictvím akce Fyzikální týden (od roku 2010 Týden vědy na FJFI). Program FyzTydu mě natolik zaujal, že jsem se jej účastnil celkem třikrát. Díky tomu mi prostředí Jaderky v prvním ročníku nebylo vůbec cizí - Jaderka se brzy stala téměř mým druhým domovem. (Třetím domovem se staly koleje Strahov.) Letos poprvé se budu účastnit Týdne vědy na FJFI jako vedoucí jednoho z miniprojektů.
 
V kombinaci s Matematikou A mohu nyní vybírat z pestré škály různých zaměření, od čisté matematiky, přes matematickou či experimentální fyziku až po informatiku.

Vážnými kandidáty na mé budoucí zaměření jsou Matematická fyzika a Fyzikální elektronika (nakonec skončím asi někde mezi). Téma, které mě vždy fascinovalo, jsou moderní laserové systémy, pomocí kterých lze vytvářet velice krátké pulsy s extrémním špičkovým výkonem. Je to velmi vzrušující oblast na pomezí mezi základním a aplikovaným výzkumem. Proto mě velmi těší, že mohu pravidelně navštěvovat unikátní laserové zařízení PALS (Prague Asterix Laser System), kde je v současné době k dispozici nejsilnější rentgenový laser na světě. Další cennou zkušenost jsem získal jako prvák v létě 2009. Byl jsem jedním ze studentů, kteří pomáhali organizovat XVI International Congress on Mathematical Physics, který byl pořádán v Praze. To mi přineslo mnoho nevšedních zážitků a také jistý nadhled nad tímto složitým odvětvím vědy - a doufám, že zanedlouho budu alespoň její části i trochu rozumět.

Jaderky si velmi vážím z několika důvodů. Během svého dosavadního studia jsem prošel spoustou zajímavých předmětů, které se vzájemně pěkně doplňují.  Přátelská atmosféra ze strany pedagogů, dobrý studentský kolektiv a blížící se zkouškové období jsou dobrou motivací pro vstřebávání dalších a dalších poznatků. Na závěr je třeba zmínit také bohatý "nestudijní" život na fakultě. Jaderňácký ples Všejaderná fúze, Bažantrikulace, či vydání nového čísla školního časopisu Corpus Omne jsou vždy netrpělivě očekávanými událostmi. Svého rozhodnutí studovat Jaderku ani náhodou nelituji.

Příspěvek z roku 2010.


Galerie