Studuje u nás

Ing. František Jahoda

Jsem doktorandem na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v oboru Matematické inženýrství. Vystudoval jsem zdejší obor Tvorba Software, a to jak bakalářský, tak magisterský program. Mými koníčky je software, programování, jízda na inline, turistika a další offtopic záležitosti. Poté co jsem vystudoval střední školu, tak jsem chtěl studovat softwarové inženýrství a v Praze jsem se rozhodoval mezi MFF, FJFI a FEL. Nakonec jsem se rozhodl pro FJFI, protože se mi na první pohled jevila jako praktičtěji zaměřená škola a její vystudování jsem bral jako výzvu. Také mě velmi zaujalo nadšení zdejších studentů, s jakým entuziasmem o škole vyprávěli.

Po prvním roce studia jsem si nebyl vůbec jist, zda školu dokončím alespoň jako bakalář. Přesto teď jsem rád, že jsem vydržel a dotáhl to do konce. Na tvorbě software jsem se naučil základy teoretické informatiky, matematiky a v podstatě jsem dostal i úvod do fyziky. Protože je jaderka relativně malá fakulta, plná velmi nadšených lidí, není problém se kohokoliv zeptat. A i učitelé měli většinou velkou snahu látku vysvětlit a zpětně vidím, že jsem se občas ptal příliš málo :).

Diplomku i bakalářku jsem dělal na téma, jak umožnit ukládat dodatečné informace ke zdrojovému kódu a uchovávat je v procesu editace zdrojového kódu. Zároveň jsem se zabýval i analýzou importních závislostí a částečně i obsahem jmenných prostorů jazyka Python. Jsem tedy důkazem, že na jaderce lze obhájit "softwarovou" diplomku, bez množství matematiky. Po absolvování magisterského programu jsem se rozhodl pokračovat v doktorském programu s tématem týkajícím se technologií Sémantického webu. Možného rozšíření webu o strojově zpracovatelnou sémantiku.


Pokud jde o rady pro budoucí studenty, jako kam zajít do hospody a podobně, tak já moc hospodský typ nejsem, takže vřele mohu doporučit pouze čajovnu Amana a Voršilskou menzu. Hlavně bych jim však vzkázal, ať využívají toho, že přednášející i cvičící jsou tu pro ně, tak ať se nebojí zeptat na to, čemu nerozumí, ať nenechávají vše až na zkouškové (jako jsem to dělal já) a hlavně ať se nenechají odradit během prvního roku studia, kdy dochází k tradičnímu prosívání.

Příspěvek z roku 2010.


Galerie