Absolvent Jaderky

Ing. Věra Vacková

Jsem jedním z mnoha spokojených absolventů FJFI. Školu jsem ukončila už v roce 1983, obor Stavba a vlastnosti materiálů.

Vždy mě přitahovala matematika a přírodovědné předměty (nejsou tak náročné na paměť).  Volba vysoké školy byla snadná. Studium na Jaderce už snadné nebylo. Práce bylo mnoho, ale zábavy také. Navíc nás bylo jen několik krásných a chytrých děvčat mezi spoustou chlapců… Studium mi nepřineslo „pouze“ znalosti, rozhled, ale i jasnější pohled na svět.

Školu dělají lidé – učitelé a studenti. Měla jsem štěstí na skvělé učitele i spolužáky. Z učitelů chci vzpomenout na Jirku Pytlíčka. Na jeho přednášky jsem se vždy moc těšila. Spolužáci byli všichni moc fajn. Nejraději se vracím za Editou Pelantovou, která na rozdíl ode mne fakultu neopustila.

Ráda vzpomínám na přednášky v posluchárně v Břehovce, na pravidelné přesuny na katedru matematiky v Husově ulici. Na katedře matematiky byly úžasné zásobníky na uhlí. Zajímalo by mě, jak se v opraveném paláci topí nyní.

Pořád cítím i vůni sladu v Křemencárně, kde sídlila katedra materiálů.  Slad tam voní pořád, ale katedra už je dávno přestěhovaná. V hlavě mi utkvěly obrazy pana akademika Němce, kterých bylo v jeho kanceláři na katedře tolik, že snad ani nebyla vidět stěna, na které visely. Krátkou geografickou exkurzi ukončím v Troji, tam jsme ve druhém ročníku začali jezdit i na přednášky pana inženýra Vrány. Brodili jsme se ještě staveništěm…

Po škole jsem začala učit na Vojenské akademii v Brně.  Zůstala jsem tu 12 let. Pak jsem na osm let utekla do komerční firmy. Ale učení nakonec zvítězilo, baví mě pracovat s mladými lidmi, kroutit hlavou nad tím, co ví i neví. Nyní učím na průmyslovce v Brně. Snažím se předat to, co mě Jaderka naučila, a studentům říkám: „Jaderka je nejlepší!“

Příspěvek z roku 2014.


Galerie