Studuje u nás

Ing. Vojtěch Holub

Jsem čerstvý absolvent FJFI (červen 2010) - zaměření Tvorba softwaru. Fakultu jsem si vybral kvůli dobré pověsti srovnatelné s MFF UK a zároveň kvůli její "velikosti". To se při studiu ukázalo jako velmi důležitá a pozitivní vlastnost - všichni vás znají, vše lze vyřešit, na všem se jde dohodnout. Na magisterský obor jsem se dostal trochu oklikou. Nejprve jsem zakončil bakalářský program Praktická informatika, který je zaměřen také na studium jazyků, a díky němuž jsem získal státní zkoušku z anglického jazyka. Když jsem si uvědomil, že chci pokračovat dále, přešel jsem na magisterský program Tvorba softwaru. Nebylo to snadné, musel jsem absolvovat rok studia navíc, ale fakulta mi ve všem vyhověla a nakonec jsem to zvládl.

Když jsem hledal téma své bakalářské práce, nabídl se pan doktor Krbálek, rozvrhář fakulty, že hledá někoho, kdo by mu vypracoval program na tvorbu rozvhru na PC. Do té doby se rozvrh vypracovával na nástěnných tabulích, a protože se jednalo o spíše praktickou práci, rád jsem toto téma přijal. Práce skončila úspěšně, kvůli testování programu jsem dokonce pomáhal sestavovat jeden kompletní rozvrh fakulty a v mém programu se rozvrhy tvoří dodnes.

Během studia, které zpočátku sestávalo hlavně z teoretické informatiky a později z předmětů dle zájmu studenta, jsem se setkal se spoustou zajímavých problémů, ale ve své diplomové práci jsem zůstal u rozvrhů. Tématem mé diplomové práce byla automatická tvorba fakultních rozvrhů pomocí genetických algoritmů.

Díky studiu na FJFI jsem také získal kontakty na State University of New York, konkrétně Binghamton University, kde budu pod prof. Jessicou Fridrich studovat steganografii a steganalýzu na doktorandském studiu. Nebýt FJFI, vůbec bych se o tom nedozvěděl a zároveň mi fakulta hodně pomohla dobrými referencemi a rychlostí vyřizování potřebných formalit.

Jako již absolvent FJFI mohu fakultu pouze doporučit. Ačkoliv jsou pro nové studenty první dva roky studia extrémně náročné a člověk se může cítit jako v mlýnku na maso, postupně si zvyká na způsob studia a začne oceňovat největší přednosti této fakulty. Těmi jsou osobní a individuální přístup vyučujících, kteří s vámi jednají jako s kolegy, špičkoví externisté na úzce zaměřené předměty (vysoce postavení zaměstnanci z IBM, vedoucí ústavů akademie věd atd.) a vynikající studijní oddělení, které ochotně se vším poradí a vyřeší i zdánlivě neřešitelné. Zároveň v době, kdy se úroveň vysokého školství hodně diferencuje, zůstává kvalita i náročnost studia na velmi vysoké úrovni a zaměstnavatelé to dobře vědí.

Příspěvek z roku 2010.


Galerie