Studuje u nás

Nikola Závadská

Má cesta k Jaderce nebyla přímočará. Když jsem byla ještě malá slečna, navštěvovala jsem osmileté gymnázium v Karviné, na kterém jsem bojovala s cizími jazyky a jinými humanitně zaměřenými předměty, zato jsem vyčnívala v matematice a fyzice. V kvintě jsem si řekla, gymplu už mám „plné kecky“, a rozhodla se, že přejdu na střední průmyslovou školu na zajímavý obor Technické lyceum. Rozhodnutí to nebylo špatné, v té době jsem si ještě myslela, že má cesta vede k jiné fakultě Českého vysokého učení technického, konkrétně k FITu, takže mi programování a jiné technické předměty vyhovovaly.

Jako odměnu za studium naše Průmka, jak ji její studenti přezdívají, posílala vybrané studenty jednou za rok na výlet. A tak jsem se v prváku dostala na exkurzi do jaderné elektrárny Dukovany, kde mě vyloženě uchvátila práce operátora. A tak jsem se dozvěděla o Jaderce a celé studium na průmyslovce jsem byla rozhodnutá, že se po jejím dokončení vydám studovat obor Jaderné inženýrství, na který jsem se také později zapsala.

Mezitím jsem se zúčastnila i akcí Týden vědy na Jaderce a Jaderná maturita, které jen tak mimochodem všem středoškolákům vřele doporučuju i přesto, že se nechystáte studovat naší fakultu. Jde zde hlavně o to, že si alespoň trochu osaháte vysokoškolský styl výuky, chodíte na zajímavé přednášky, seznámíte se s lidmi, kteří se zajímají o stejné věci a na dva dny si vyzkoušíte jaké to je se stát vědcem.

V přípravném týdnu po úvodních přednáškách jsem však zjistila, že když vystuduju Jaderku, nemusím jít jen pracovat do elektrárny, nebo být zadumaný matematik, ale že mohu také pomáhat ve zdravotnictví s obory Radiologická fyzika a technika. A tímto směrem jsem se také vydala.

Rozhodla jsem se pro bakalářský obor Radiologická technika, již po prvním roce je obor více zaměřený na praxi a už i s bakalářem se můžete vydat do nemocnice dělat pravou ruku radiologickým fyzikům. Pokud však nechceš končit „jen“ s bakalářem, nemusíš zoufat, můžeš pokračovat dále v magisterském studiu na radiologického fyzika po vykonání příjímacích zkoušek nebo můžeš vyzkoušet i jiné zajímavé obory, například Biomedicínského inženýra.

Studium na Jaderce nebylo a není úplně jednoduché, ale jak říkal jeden náš nejmenovaný přednášející na mechaniku, chce to jen sedět na zadku a čekat až to pochopíte, musíte obětovat opravdu mnoho času, než se do studia dostanete. Ze začátku vám to může připadat skoro beznadějné, ale nebojte, chce to jen vydržet a po prvním ročníku již prozřete, řeknete si, že zas tak hrozné to nebylo a budete rádi, že jste na škole, kde jsou všichni milí, přátelští a vládně tady komornější atmosféra než jinde.

Studovat na Jaderce je prostě životní výzva, kterou musíš pokořit. :-)


Galerie