Studuje u nás

Ravshan Khaydarov

Jmenuji se Ravshan Khaydarov (Taškent, Uzbekistán). Na FJFI studuji čtvrtým rokem. Do Prahy jsem přišel v roce 2008. Původně jsem měl v plánu studovat ekonomii, protože mým hlavním oborem na střední škole byla diplomacie. Zvažoval jsem tedy různé alternativy, kam zamířit - např. Vysoká škola ekonomická nebo Právnická fakulta UK :-).

Jaderka je však v kontaktu s lidmi z různých konců světa a má vazby i na uzbecké vědce. Díky tomu jsem se seznámil i s docentem Kálalem, což se pro mě následně ukázalo jako osudové. Pan docent mě provedl po své domovské fakultě a podal k tomu řadu natolik zajímavých komentářů, že jsem se rozhodl nasměrovat své studium právě sem. I když jsem byl přátelsky upozorněn, že mohou přijít chvíle, kdy budu toto svoje rozhodnutí podrobovat kritickému přezkoumávání.

Jak jsem postupně zjistil, naše fakulta je sice malá, ale kvalita výuky je opravdu výborná. Můžeme zde získat velmi dobré znalosti a v budoucnu je dobře uplatnit v praxi.

Zvlášť první dva semestry jsou však hodně náročné. Po jejich zvládnutí začne být studium o poznání zajímavější. A hlavně se už člověk může více orientovat směrem, který ho nejvíce přitahuje. Velmi oceňuji osobní přístup všech vyučujících i to, jak vždy s ochotou a rádi pomohou studentům v překonávání jejich nesnází. Nikdy to ale není na úkor snižování laťky.

Zvolil jsem si zaměření Laserová technika a optoelektronika na katedře fyzikální elektroniky, které mě nadchlo svojí perspektivou ve vědeckém výzkumu i praktických aplikacích. Znalosti laserové problematiky se totiž hodí jak na poli medicíny (operací očí), průmyslu (od dělání malých dírek až po vrtání pořádných děr), geodézii (vyměřování tras, měření vzdáleností družic), studiu inerciální fúze zapalované lasery, jakož i u vojenských aplikací (od cvičného použití po sestřelování balistických raket).

V rámci bakalářské práce se zabývám zkoumáním vlastností interferometru typu Nomarski se dvěma čočkami a jeho využitím v diagnostice laserového plazmatu. Co nejpřesnější monitorování chování plazmatu je totiž velmi zásadním požadavkem, například při studiu laserové fúze.

Příspěvek z roku 2012.


Galerie