Absolvent Jaderky

Ing. Tereza Hanušová

Když jsem se na střední rozhodovala, co dál dělat, restaurátorství uměleckých děl byla jasná volba. Bohužel, v prvním kole přijímaček nevzali nikoho, tak jsem musela jinam. Docela mě lákaly cizí jazyky a cestování. Moje tehdejší tajná láska ale mířila na Jaderku, tak jsem šla taky. (Dnes jsem šťastně vdaná, sice za jiného jaderňáka, než jsem původně myslela...) A u restaurátorství uměleckých děl taky zůstalo – na katedře zkoumáme stáří památek pomocí rentgenfluorescenční analýzy. Cizích jazyků a cestování si užiju víc než dost v rámci mezinárodní spolupráce a tzv. konferenční turistiky. A k tomu všemu pracuju v nemocnici. Takže jsem víc než spokojená.

Je pravda, že studium na Jaderce je časově i intelektuálně náročnější, než na jiných vysokých školách, ale o to víc mě bavilo. Už v bakalářském studiu jsem viděla, že mí spolužáci to myslí vážně, byl to nadšený kolektiv, který si nedělá naschvály, ale naopak jeden druhému pomáhá. Mezi kluky jsem navíc nemusela řešit laky na nehty nebo plesové šaty, což mi vyhovovalo. Přísní kantoři našemu snažení dávali smysl, člověk měl pak radost, že něco dokázal. Snažím se být taky takovým kantorem (takže si na mě dávejte pozor!).

Z toho tedy vyplývá, že jsem na Jaderce stále – pouhé dva roky po škole jsem dostala na starosti celý magisterský obor Radiologická fyzika a bakalářský obor Radiologická technika na katedře dozimetrie. Kromě toho studuju doktorské studium v témže oboru. Ale srdcem jsem přece jen radiologický fyzik – nejraději jsem totiž v nemocnici, kde pracuju na onkologickém oddělení a zabývám se plánováním léčby, údržbou lineárních urychlovačů a zaváděním nových ozařovacích technik. Někdy bych se potřebovala rozdvojit, abych to všechno stihla. Máme totiž stále nedostatek absolventů, všichni studenti magisterského studia už zpravidla pracují v oboru. Mám tedy malý návrh: Staň se taky jadernou princeznou či fyzikem na bílém koni!

Příspěvek z roku 2014.


Galerie