Chemie

Jaderná chemie - specializace v aplikované jaderné chemii

Jaderná chemie - specializace v aplikované jaderné chemii Chemie

Popis oboru

Máš zájem stát se vyhledávaným odborníkem v aplikaci moderních jaderných metod v chemickém výzkumu i praxi? Přijď k nám na katedru jaderné chemie studovat specializaci Aplikovaná jaderná chemie, součást oboru Jaderná chemie, který navazuje na bakalářské studium Jaderně chemické inženýrství. V tomto oboru jsou rozvíjeny poznatky nezbytné k aplikaci jaderných metod, radionuklidů a ionizujícího záření ve vědě a technice.

Posluchači si mohou volit přednášky zaměřené na přípravu, analýzu a použití radioaktivních látek a jaderných materiálů, použití radiačně chemických metod a chemii jaderně palivového cyklu.

Studijní plány

oficiální podobu studijních plánů pro tento akademický rok obsahuje

Bílá kniha

Proč právě na Jaderce?

Nalezneš široké uplatnění v základním i aplikovaném výzkumu, v chemickém průmyslu, v energetice, zejména jaderné, ve zdravotnictví, při kontrole i ochraně životního prostředí a v komerční sféře. Hlavní výhodou studia oboru Jaderná chemie je taková, že si sám určíš míru a směr svojí specializace!

Zeptej se

Nevíš, který z oborů na Jaderce je pro tebe ten pravý? Chceš vědět, kolik studentů obor úspěšně dostuduje? Zajímá tě, čím se tento obor liší od toho na jiné vysoké škole?
Jsme připraveni ti odpovědět. Zkus se zastavit u garanta tvého oboru nebo napiš přímo studentovi a získej informace z první ruky.

Kontaktní osoba oboru

Články k oboru

Projekt FUNMIG

V roce 2008 byla dokončena hlavní část projektu Správy úložišť radioaktivních odpadů ČR „Rozvoj pokročilých metod studia speciace a popisu sorpce aktinidů“. Tento projekt měl přímou návaznost na Integrovaný projekt 6. rámcového plánu EU „Fundamental Processes of Radionuclide Migration“ (FUNMIG), jehož řešení se účastnila laboratoř katedry jaderné chemie jako přidružená skupina. Tohoto mezinárodního projektu se zúčastnilo 51 partnerů z 15 zemí Evropy, z toho v ČR jen dvě pracoviště. Jednalo se o jeden z největších projektů 6. rámcového plánu (www.funmig.com).

Viliam Múčka: Z historie KJCH - SlidesLive

Z historie KJCH: Kdo založil katedru a kdo ji první vedl, co spojovalo pana vrátného Vydru a profesora Běhounka? A jak vznikla katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření? Povídáním o katedře jaderné chemie nás provedl profesor Viliam Múčka na katederním semináři v dubnu k příležitosti 60-letého výročí Jaderky.

"Jaderný chemik" má dobrý zvuk

Chemie je na ČVUT vyučována již 200 let, přesněji od roku 1806 (100 let od založení české stavovské školy F. J. Gerstnerem), kdy na Českém stavovském polytechnickém ústavu byla ustavena dvě oddělení: matematické a chemické. Po vzniku VŠCHTI v rámci ČVUT ve 20. letech minulého století a jeho vyčlenění ze svazku ČVUT jako samostatné VŠCHT v 50. letech nese standartu chemie na ČVUT právě Katedra jaderné chemie (KJCH) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI).

Cesty studentů oboru

Plutonium Futures 2012 Summer School

Na začátku července se nás pět doktorských studentů Jaderné chemie (Soběslav Neufuss, Tomáš Gbur, Irena Špendlíková, Jan Bárta, Tereza Pavelková) zúčastnilo čtyřdenní letní školy Plutonium Futures 2012, pořádané britskou National Nuclear Laboratory (NNL) ve spolupráci s University of Manchester a University of Central Lancashire.

64. sjezd asociací Českých a Slovenských chemických společností

Letošní sjezd chemických společností byl už dopředu mnoha účastníky zatracován, neboť jeho konání bylo zastíněno dalšími konferencemi, jako byl v témže termínu seminář Radioanalytických metod IAA´12 nebo jako bude srpnové EuCheMS (Sjezd evropských chemických společností) v Praze. Tento ročník sjezdu se konal v historickém univerzitním městě Olomouc a účast přislíbilo i nemnoho zahraničních hostů.

Další obory